| Deliaandreea27 a întrebat:

La un turneu de handbal participa 16 echipe. In prima etapa a turneului se formeaza grupe de cate 4 echipe, in fiecare echipa joaca cu toate celelalte din grupa. Primele 2 echipe din fiecare grupa se califica in a doua etapa, unde se joaca, in sistem eliminatoriu, 3 runde: dupa prima runda, raman 4 echipe in concurs, dupa a doua a, raman 2 echipe, iar in ultima runda se stabileste echipa castigatoare.
a) Cate meciuri se joaca intr'o grupa din prima etapa?
b) Cate meciuri de joaca in etapa a 2 a?
c) Cate meciuri se joaca, in total, in turneu?
Va rog ajutati' ma. :*

1 răspuns:
| Tezet a răspuns:

Buna! Cam greu de socotit big grinD Daca nu am baut prea mult atunci:
a) 6 meciuri
b) 11 meciuri
c) 35 meciuri
Sper ca am socotit bine, dar daca e cu tragere la sorti nu e ok!