| Mihaiboy40 a întrebat:

Salutare.Stiti niste metode de retinere a lectiilor de exemplu la istorie am scris o lectie in clasa iar pentru acasa avem sa o invatam cum fac sa o am in minte toata? niste metode mai usoare stiti? Funda

2 răspunsuri:
| Allkin a răspuns:

Incearca sa faci un plan al lectiei pe un caiet.pe baza acelui plac dezvolta si vei obtine lectia. dupa care citeste de mai multe ori cate un fragment pana reusesti sa-l rostesti pe dinafara, apoi treci la urmatorul pana termini. dupa ce termini citeste lectia toata de mai multe ori si vei vedea ca o sa retii.
Un sfat personal.nu incerca sa tocesti.cea ce citesti incearca sa faci legatura intre fapte si evenimente si vei vedea cat de usor vei invata.totul depinde de intelegerea ta si concentrarea.Bafta

| Sisi0748 a răspuns:

Scoate ideile principale si dupa o citesti ca pe o poveste eu asa invatam. si aveam numai 9 si 10