| NoKs a întrebat:

Sunt chitarist de un an si jumatate, fara profesor (invat acasa). Sunt stangaci dar cant pe dreapta si sunt intr-o trupa la chitara bass. Acum trebuie sa-mi iau chitara dar nu ma decid daca sa imi iau bass sau electrica... Adica pe mine m-a atras solistica, la bass am fost "la misto" dar a devenit serioasa treaba cu trupa...Si cei din trupa ma bat la cap sa-mi iau bass ca trupa o tinem mult dar am cam observat ca au ceva cu mine si imi e cam frica ca ma pomenesc dat afara si nu as gasi alta trupa buna sa intru pentru ca nu am studii cu profesor. Pe mine m-a atras atat de mult solistica la chitara, incat mi-am pus corzi de electrica la chitara clasica. Si probabil daca mi-as lua chitara electrica ar fi ultima picatura, dar sunt tinut in trupa de tobosar(e coordonatorul nostru, e cam batran dar bate bine si nu m-ar da afara din trupa doar ca ii zic ceilalti doi).
Voi ce ziceti? Sa-mi iau chitara bass sau chitara electrica?
Si pentru cine are oferte la chitari la mana a doua astept happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stii ce vrei TU sa faci. Dezvoltarea muzicala nu poate veni in afara preferintelor tale. Vrei chitara, te tii de ea si lasi basul. Vrei bas, te tii de el si lasa chitara. Tehnicile sunt diferite, de asemenea si abordarea, astfel ca nu vei putea sa te dezvolti asemanator in ambele cazuri. Prin urmare, TU trebuie sa stii, sa simti ce vrei sa faci.
Apoi, nu trebuie sa-ti fie teama de actuala trupa. Ba din contra, daca acestea sunt sentimentele tale acum, as parasi fara ezitare trupa. Muzica nu se face cu teama, ci cu chemare si placere. Iti faci trupa ta, la o adica, din oameni care sa iubeasca muzica si cu care sa imparti idei comune, in asa fel in cat in clipa cand va strangeti sa nu ai alta teama decat ca nu te incalzesti la timp si nu merge mana cum ar trebui happy
Altfel, pentru chitari la mana a doua, incearca "rgc.ro", adica forumul chitaristilor din Romania, sau grupul de facebook "vanzari instrumente muzicale second-hand". Sunt sigur ca vei da de un instrument decent acolo happy