| ViViDfan a întrebat:

Bunahappy vreau sa invat sa cant la chitara bass, dar am o nelamurire:ca sa pot invata sa cant la bass trebuie mai intai sa invat sa cant pe o chitara clasica/acustica? am citit undeva ca pentru a canta bine la o chitara electrica trebuie sa inveti mai intai sa canti pe acustica/clasica si apoi sa treci pe electrica. E la fel si cu bass-ul sau difera? imi puteti oferi mai multe informatii?[dau funda+vot]

3 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Sunt profesionist in fine, incepi pe clasica dupa acustica dupa electirca dupa bass 4 corzi si dupa bass 5 corzi kwinking asa

| shouko a răspuns:

Cea mai mare prostie asta.Ca pentru a invata bassul trebuie sa pornesti cu clasica.GRESIT!
Bassul se invata ca atare. Difera mult de chitara cu 6 corzi pornind de la bataie pana la acorduri.La bass ai note mult mai simple, insa trebuie sa fii atenta la ritm, deoarece, impreuna cu tobele, acesta il mentine.Un bassist bun poate salva de multe ori un chitarist (cu clasica).
Sa-ti dau exemplul meu:cant de la 8 ani la bass si abia de un an jumate mi-am achizitionat o chitara clasica, desi regret putin.Ritmul bassului iti intra in sange, odata ce pornesti cu el, iar daca ai si 'pic inclinatie catre el poti deveni un bassist genial.
Daca iti place cu adevarat, te sfatuiesc sa o iei de la 0 cu bassul si sa nu te incurci cu acustica.Cel putin nu la inceput.
Iti garantez ca e cel mai bine asa.
Cat despre partea a doua, ei bine, nu este chiar asa nici aici.Sincera sa fiu mi-e mai usor sa cant pe una electrica deoarece sunetele sunt amplificate altfel decat pe cealalta.Insa asta tine si de buget.>.> Eu nu am avut posibilitate sa imi iau una electrica,insa repet la scoala pe ea si suna mai bine decat pe cea de acasa, oricat as acorda-o dupa orga.
Insa depinde. Poate unora li se pare mai usor pe una clasica, precum un amic de-al meu ce nu prea "inghite" electrica.
Acum, fiecare cu parerea lui. SPer ca te-am ajutat.happyAsteptam sa te vedem peste ceva timp pe la TV, cine stie.happy
Succes!

| GothAngel2410 a răspuns:

Bunahappy Ei bine, daca doresti sa incepi cu o chitara bass nu ai nevoie neaparat sa inveti la chitara acustica.Bassul pot zice,din propria experienta,ca este cel mai usor instrument de invatat.Dar,dupa cum ai zis in a doua parte "pentru a canta bine la o chitara electrica trebuie sa inveti mai intai sa canti pe acustica/clasica si apoi sa treci pe electrica.", da, este o diferenta.Aici se refera la o chitara electrica cu 6 corzi,si normal ca mai intai ai nevoie sa inveti pe una simpla. Nu are rost sa te complici cu una electrica din prima fara sa stii despre ce este vorbahappy. Este adevarat ca si chitara bass este o chitara electrica dar nu o poti compara cu una normala. Pe scurt, nu este neaparat sa inveti pe una acustica, doar daca vrei sa stii ceva in plushappy.
P.S.tongueentru chitara bass este de preferat o formatie.Altfel o ti in rama cum s-ar zice.happy SUCCES!