| Daniel97 a întrebat:

Salut, am o chitara, nu stiu sigur daca e clasica sau acustica, eu am gasit-o cu corzi de metal, am crezut ca e acustica, un prieten mi-a spus ca e clasica, care sunt pana la urma diferentele dintre cele doua tipuri de chitari. Daca pana la urma este clasica, pot totusi sa cant rock la ea?

2 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Daca are corzi de metal este acustica.
Nu poti pune corzi de plastic pe chitara acustica sau corzi de metal pe chitara clasica.

| S0ul a răspuns:

Clasică : grif mai lat, cutie de rezonantă mai mică, corzi de nylon

acustică : grif mai subţire, cutie de rezonantă mai mare, corzi de metal,
Nu poţi cânta rock la o chitară clasică ci la una Acustică sau la una electrică dar este un preţ mai mare :p! sper să te fi ajutatwinking