| bubuletzu1414 a întrebat:

Salutare TPU ziceti-mi si mie o reteta de mamaliga buna pentru caras!
funda la primul

Răspuns Câştigător
| Cupcake666 a răspuns:

1 litru apa
1 ligurita unt ( sau o lingura ulei )
3-400 gr. malai depinde de cat de vartoasa vrei mamaliga
1 lingurita sare

Se pune apa la fiert intr-o oala mai mare im preuna cu sarea si untul. Cand apa fierbe se toarna in ploaie, malaiul cam 1/3 si se amesteca continuu. Cand incepe se se ingoase ( dupa cca. 1-2 min.) se toarna si restul malaiului si nu se mai amesteca. Se lasa cam 10 minute si apoi se amesteca voios si cu spor... se mai lasa 2-3 min. dar cu atentie sa nu se arda pe fund. daca chiar se arde ( se simte la miros ) nu se mai insista cu amestacatul si se ia repede de pe foc se toarna in alt vas rezistent la foc si se ma da la cuptor pana se ingroasa (daca mai este nevoie)...
funda? big grin