| BlueStar12 a întrebat:

Ia ziceti ii placea lui Stefan ce Mare mamaliga? Primul raspuns corect are funda.

Răspuns Câştigător
| Narcis2007 a răspuns:

Nu era mamaliga pe vremea lui

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsuri incorecte ori incomplete. Denumirea de mamaliga era folosita, inainte de aducerea porumbului din America, pentru o fiertura din boabe de mei. Numai bine!

| zdrangoi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Corect,acum am vazut si eu pe wiki.

| zdrangoi a răspuns:

Porumbul este originar din America Centrala. In Europa a fost adus de catre exploratori la sfarsitul sec.XV-lea.(anii 1600).
Deci in vremea lui Stefan cel Mare nu exista in Europa, deci nici mamaliga.

| Zoet a răspuns:

Şi-ncă cât...
Mămăligă cu brânză. devil

| BlueStar12 explică:

Numai doi si-au dat seama ca nu exista mamaliga pe atunci in Romania?

| sufletsel a răspuns:

Normal ca trebuie s ii placa ca paine nu prea era atunci asa ca mamaliga manca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da exista mamaliga atunci...si da ii placea

| BlueStar12 explică (pentru anonim_4396):

De fapt nu exista mamaliga happy mamaliga se face din malai care se face din porumb care nu exista atunci in Romania pentru ca a fost adus din america care abia fusese descoperita atunci

| Narcis2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Porumbul a fost adus in europa dupa ce el a muritlaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueStar12):

Pentru cultura ta generala logic ca mamaliga inlocuia pinea... exiasta pe atunci paine? Nuuuuuu...asa ca oameni mancau mamaliga(eu asa cred)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Narcis2007):

Atunci daca stii raspunsul de ce ne mai intrebi? numai ca sa pui intrebari asa aiurea? vrei sa vezi daca stim sau nu? atunci intreabane pe privat.big grin

| Narcis2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

BlueStar12 a pus intrebarea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Narcis2007):

Atunci scuze...;;(;;(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca am invatat si eu la scoala.la istorie... poate ca e gresit dar doamna asa ne-a spus...acum ce vrei sa fac sa ma spanzur de gatcryingcryingcryingcryingpentu un raspuns gresit? asta e

| InoTkd95 a răspuns:

Ca fiecarui roman, da ar fi trebuit sa-i placa big grinhappy

| Annalina99 a răspuns:

Ii place.ii place, ii place place placetongue