| EcceHomo a întrebat:

Salutare tuturor!

A folosit sau foloseşte cineva aplicația Strava?

Dacă da, vi se pare folositoare?

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca aceste aplicati sunt aplicabile empiric

suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosesc runtastic mi se pare mai ok

| EcceHomo explică (pentru suntserios):

Ți se pare mai ok? Adică ai folosit şi alte aplicații.Ce ți se pare mai ok la asta?

| suntserios a răspuns (pentru EcceHomo):

Am folosit strava de cateva ori si facea figuri cu conexiunea la gps

| EcceHomo explică (pentru suntserios):

Mulțumesc!

| mihai69 a răspuns:

N-am auzit de asta, eu am ales tot Runtastic și sunt foarte mulțumit. Mă bate gândul să iau versiunea fără limitări, plătită.

| Quassaar a răspuns:

Eu de un an folosesc Polar Beat. Îmi satisface absolut toate nevoile iar conexiunea este stabilă. Am versiunea premium, nu știu dacă are vreo relevanță.

| EcceHomo explică (pentru Quassaar):

Aproape toate nevoile?happy

| Quassaar a răspuns (pentru EcceHomo):

Nevoia de informare și monitorizare a exercițiilor fizice de la sală. :-P

| EcceHomo explică (pentru Quassaar):

Mie îmi trebuie pentru la plimbările cu bicicleta.E folositoare?

| Quassaar a răspuns (pentru EcceHomo):

Îți afișează distanța parcursă,viteza de deplasare, drumul parcurs(gps), caloriile arse, bătăile inimii daca ai o centura de monitorizare. După terminarea antrenamentului îți face un rezumat cu și mai multe informații și grafice. Îți salvează absolut toate antrenamentele, astfel încât poți observa progresul făcut.happy

| EcceHomo explică (pentru Quassaar):

Îmi bate obrazul când lipsesc de la antrenamente?

| Quassaar a răspuns (pentru EcceHomo):

De multe ori te bate și peste funduleț...chiar ți-l recomand dacă îți place mai pe BDSM.laughing)

| RAY a răspuns (pentru EcceHomo):

Eu vorbesc serios nu ofera cifre exacte

| Quassaar a răspuns (pentru RAY):

RAY, te contrazic! Eu folosesc aplicația împreună cu centură de monitorizare. Chiar își face treaba. Aplicațiile în sine n-au nici o valoare fara sa fie "legate" la un instrument de monitorizare.

| RAY a răspuns (pentru Quassaar):

Determinarea este prin gps?

| Quassaar a răspuns (pentru RAY):

Da, prin gps. Precizia este foarte bună deoarece urmăresc efectiv pașii. Dar pe mine cel mai mult mă interesează ritmul inimii și caloriile arse. In general evit să ridic efortul peste 85% din cauza stării de epuizare. Ca să funcționeze optim trebuie să introduci anumiți parametrii. Vârsta, stil de viață, nivel maxim de efort. Eu am setat-o cu ajutorul unui personal trainer.

| RAY a răspuns (pentru Quassaar):

Cum poate stii cate calorii arzi tu? in asta nu cred eu

| Quassaar a răspuns (pentru RAY):

Îți dai seama că este o valoare empirică. Au fost făcute studii în laborator. În funcție de vârstă, greutate și nivelul de efort, organismele se comporta într-un anumit mod. Exact cum un medicament este studiat și rezultatele sunt confirmate pe un grup de studiu, așa și aceste aplicații.

| RAY a răspuns (pentru Quassaar):

Asa si imc se credea ca este ceva empiric pana cand sa studiat empiric si sa ajuns la niste concluzi, stii tu ca sau facut studii de astea?

| Quassaar a răspuns (pentru RAY):

Nici pentru paracetamol nu știu ce studii s-au făcut și totuși îl iau și îi cred pe cuvânt.laughing

| EcceHomo explică (pentru Quassaar):

Ce tot aveți cu "empiric"-ul ăsta?

| Quassaar a răspuns (pentru EcceHomo):

Ne place să-l băgăm la mijloc.winking

| RAY a răspuns (pentru Quassaar):

Poate fi si efect placebo

| EcceHomo explică (pentru Quassaar):

Ne place, sigur că ne place, dar n-am putea alege altul?big grin

| Quassaar a răspuns (pentru EcceHomo):

laughing