| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! eu am un papagal! puteti sa-mi spuneti cum sa-l spal? va rog!

Răspuns Câştigător
| BlackR0se a răspuns:

Pai...daca sta pe mana ta si nu fuge, il tii pe deget si il duci la robinet la baie.ai drumul la robinet sa curga usor cu apa nici prea rece,nici prea calda.

Daca nu e invatat cu tine, scoate totul din cusca, cu exceptia papagalului apoi pui cusca in cada si pornesti usor apa de la dus sa curga peste cusca.Se va usca singur apoi,daca ii dai drumul sa zboare dupa baita. Apoi, cat timp el zboara si se usuca, stergi si aranjezi cusca la loc big grin.
Sper ca te.am ajutat! Noroc!

4 răspunsuri:
| Aesir a răspuns:

Mai violetik papagalii nu trebuie sa ii speli rolling on the floor pasarile nu le speli niciodata ca pet oh go on

| alisha19 a răspuns:

Eu ii puneam un castron plin cu apa in cusca aici se imbaiau. uite niste sfaturi pentru. ingrijirea papagalilor:

Cum sa aveti grija de un papagal

Papagalii pot fi animale de companie minunate daca aveti grija de ele. Ingrijirea unui papagal poate fi simpla si placuta.

Pregatirea coliviei si curatenia

Pasi

Cumparati o colivie destul de mare astfel incat papagalul sa se poata misca si sa isi poata intinde ambele aripi.
Captusiti partea de jos a coliviei cu hartie pe care o schimbati zilnic.
Asigurati jucarii, stinghie pe care sa stea, castronase pentru mancare si apa.
Pe perete puneti o bucata de plexiglass pentru a preveni patarea acestuia.
Stergeti mancarea si resturile cu apa calda, zilnic, de pe colivie, stinghie si jucarii.
Spalati castronasele de apa si mancare de doua ori pe zi.
La trei luni curatati bine colivia.
Sfaturi

Zavoarele coliviei ar trebui sa fie prinse in suruburi, nu sudate.
Coliviile ar trebui sa fie usor de curatat.
Tineti colivia intr-o zona unde temperatura este constanta.
Atentie

Daca barele custii sunt prea departate pasarile pot scapa sau se pot rani.
Papagalii sunt foarte sensibili la schimbarile de temperatura. Tineti colivia intr-o zona unde temperatura este constanta.
Ingrijirea si hranirea
Pasi

Spalati papagalul cel putin o data pe saptamana cu apa. Uscati-l cu un prosop.
Cand unghiile devin prea lungi, taiati-le.
Vorbiti cu el. Contactul social este foarte important.
Dati papagalului o dieta echilibrata ce contine fructe, legume, carne si graunte.
Dati-i apa proaspata in fiecare zi.
Sfaturi

Este posibil sa doriti ca veterinarul dvs sa ii taie unghiile.
Dati papagalului aceeasi mancare pe care o serviti si dvs.
Atentie

Ciocolata, cafeaua, avocado, fasolea si alcoolul ar trebui evitate.
Papagalii se pot imbolnavi daca fecalele nu sunt indepartate zilnic din colivie. Semne ale imbolnavirii sunt pierderea poftei de mancare, pierderea in greutate sau probleme de respiratie.
Gasiti un veterinar bun. Daca pasarea prezinta simptomele de mai sus, vizitati-l.
Nu folositi niciodata sapun sau chimicale pentru a spala colivia, jucariile sau castronasele. Daca acest lucru nu poate fi evitat, clatiti bine dupa spalare.

| ZZG a răspuns:

Cu furtunu.dai jetu la maxim happy

| DeiiaCherry01 a răspuns:

Eu am un papagal din rasa Kakariki si este destul de mare. Il prind si il tin in mana (eventual cu o manusa ca sa nu ma ciupeasca) apoi ii dau cu dusul la cea mai mica presiune in cap sau imi ud eu mana si ii sterg capul, ciocul, etc.

SPER CA TE-AM AJUTAT! FUNDA?

Uite sfaturile unor experti:

http://animale.acasa.ro/pasari/imbaierea-papagalilor-11980.html