| Viorel_Constantin_Roşu_1969 a întrebat:

Salutare tuturor jucatorilor de rummy, am si eu o intrebare pentru jucatorii de rummy care stiu foarte bine regulamentul, sa va explic o problema intalnita intr-un asemenea joc, pe care nu am stiut sa o rezolvam si anume, jucam un joc in 4 persoane, este randul meu, am 5 pietre pe tabla, nu trag de jos, ci rup ultimele 2 pietre, cu una de jos si 2 de pe tabla fac o formatie, iar cu cealalta de jos fac o alta formatie cu alte 2 de pe tabla si imi mai ramane o singura piatra pe tabla cu care, normal, inchid, nu anunt nimic legat de numarul pietrelor pentru ca am mai mult de trei pietre, iar acum vine intrbarea finala, se poate inchide asa direct si sa ii iei pe adversari prin surprindere? sau trebuie sa mai astept o tura pana sa inchid, in asa fel incat ceilalti jucatori sa scape de pietrele cu punctaj mare. Daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine, va rog, astept raspuns.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,inchizi direct.Nu trebuie sa mai astepti, ci doar sa anunti ca inchizi.Eu joc pe remi on line si remi royal, sunt acelea reguli, si se inchide direct daca ai tras o carte si poti face formatii. Deci in cazul tau daca ai rupt ultimile doua si s-au inscris in formatii dai jos toate formatiile si inchiizi.E echivalent cu remi pe tabla aceasta tactica.Pe tabla faci formatiile, le dai jos si inchizi. Bafta.