| eubaiuu a întrebat:

Saluut TPU.
As vrea sa stiu cum sa sutez cu piciorul astfel incat sa dau mingea cu efect. Adica sa aiba o traiectorie curba. Daca puteti fi mai expliciti, daca nu, nu, o sa inteleg eu pana la urma.winking Multumesc

2 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Pentru a imprima un efect mingii, trebuie s-o loveşti cu interiorul bocancului, ca ea să se învârtă şi, prin învârtire, nu mai cade acolo unde se vede că pleacă, ci la 2-3 metri mai într-o parte, depinde de distanţă. La un corner, de exemplu, dacă-l baţi de pe dreapta să-l baţi cu piciorul drept, cu latul, astfel încât mingea să zboare deasupra liniei de fund (ai grijă să nu iasă afară în aer) pentru ca la aterizare efectul imprimat s-o facă să cadă undeva în careul de 6 metri, aşa că portarul nu poate ştii unde cade, trebuie să ghicească. De dat, o dai cam în mijlocul careului, astfel încât unul dintre cei 5-6 coechipieri care se află la primire să o bage în poartă. Dacă o dai invers, cu piciorul stâng, ca să descrie un arc de cerc spre interior, rişti s-o arunci direct în braţele portarului, care nici nu mai trebuie să iasă, poate să stea liniştit pe linia porţii. Dacă, totuşi trebuie s-o dai aşa, dă-o la colţul scurt, pentru a o devia un coechipier înainte de a ajunge la portar. Baftă!

| andrada99 a răspuns:

Sincer eu nu am nici o idee cum sa dai cu piciorul pentru ca eu la fotbal fete sunt portar.Eu joc handbal si acolo sunt atacanta pe postul de pivot.La handbal sa dai la poarta si sa nimeresti trebuie sa te bazezi pe colturi:dreapta sus/jos si stanga sus/jos si sa ai precizie in mana cu care dai.Cotul trebuie sa iti fie exact la nivelul umarului intins.La 7 metri trebuie sa te inclini pe piciorul stang si dai direct de pe plonjon. Sper ca te-am ajutat!