| inna a întrebat:

Spuneti-mi si mie un roman din literatura romana mai deosebit. Nu gen Ion, Morometii etc. Eu una sunt pasionata de literatura, dar de literatura universala.As vrea sa incerc si ceva romanesc

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Numai pe mine ma surprinde cand vad oameni la 30 de ani care recomanda carti din programa de liceu? Oare au fost incantati de vreo carte revelatoare sau nu au mai deschis altele dupa? Exista literatura si dupa liceu! Mie mi-a placut aglaja veteranyi (are 2 carti de proza: de ce fierbe copilul in mamaliga si raftul cu ultimele suflari). In rest, multi din prozatorii si poetii generatiei 2000 sunt foarte buni: ionut chiva-69 (un roman fara perdea), t.o.bobe-cum mi-am petrecut vacanta de vara, dan lungu-raiul gainilor... altceva nu imi mai vine in minte acum. A, Vakulovski (e basarabean, dar tot roman in opinia mea)-"bong". Immm, ma mai gandesc. Si poezia actuala e foarte ok, poti sa citesti Ianus, dan sociu, octavian soviany, elena vladareanu (dar nu ultima carte, care e nasoala)...

19 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Maitreiy-de Mircea Eliade

| elena a răspuns:

Hortensia Papadat-Bengescu: Concert din muzica de Bach, Drumul ascuns, Fecioarele despletite, Logodnicul (super), Radacini sau Eugen Barbu - Groapa...inarmeaza-te cu rabdare si citeste, nu te gandi la faptul ca sunt autori romani, sunt sigura ca o sa-ti placa.

daniela
| daniela a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni

Shin
| Shin a răspuns:

Padurea Spanzuratilor... o capodopera. happy
Shin.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Cella Serghi - Mirona
Mihail Drumeş - Invitaţie la vals

| borsec a răspuns:

Din romanele citite de mine mi-au ramas in minte: Ciulinii Baraganului, Ciocoii vechi si noi, Cavalerii florii de cires.

| Parintele a răspuns:

Corigent La Limba Romana - Ion Minulescu

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

"Intre Dumnezeu si neamul meu", de Petre Tutea

| greg a răspuns:

"Baltagul" mi se pare f bun. Te tine in suspans

| fabiola a răspuns:

La Medeleni sau Ciresarii!

| marria a răspuns:

Citeste ceva de Eliade. mi se pare cel mai bun autor roman

| prettyodd a răspuns:

"Ultima noapte de dragoste, intiia noapte de razboi" - Camil Petrescu.
"Enigma Otiliei" - George Calinescu

Sunt preferatele mele. happy
Spor la lectura!

| zamfira a răspuns:

Daca iti plac romanele politiste, iti recomand Rodica Ojog-Braşoveanu. Alege tu singura ce vrei sa citesti http://ro.wikipedia.org/wiki/Rodica_Ojog-Bra%C5%9Foveanu. Ai o multime de posibilitati si in plus, multe dintre cartile acestei autoare sunt disponibile pe piata, in librarii. Lectura frumoasa si sa ne povesteti ce anume ti-a placut cel mai mult. :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si Eva de Liviu Rebreanu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moara cu noroc de slavici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Literatura română e literatură universală... din România (chestie valabilă pentru toate literaturile naţionale: toţi scriitorii străini pe care-i poţi citi aparaţin câte unei literaturi naţionale, că unii ţi se par mai buni şi alţii nu, asta e altceva. La fell şi cu scriitorii români. Ce te făceai dacă erai slovenă, sau lituaniancă, sau...americancă? Nu-i citeai pe scriitorii americani? )
Poţi citi, cu (cred eu) plăcere:
Petru CImpoeşi, Povestea marelui brigand
Dan Perşa, Vestitorul
Mircea Cărtărescu, Orbitor(volumul i, e de ajuns, celelalte - hm!)
Filip Florian, Degete mici
Dora Pavel, Captivul
Bogdan Popescu, Cine adoarme ultimul
Horia Ursu, Asediul Vienei
Doina Ruşti, Fanatoma din moară.
Nichita Danilov, Maşa şi extraterestrul

Şi ar mai fi, destule.
Parcă-s... din literatura universală, crede-mă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok pei ce ai dori

| triluroz a răspuns:

Invitatie la vals-Mihail Drumes! Este o carte de exceptie care sigur o sa-ti placa...gasesti tot ce vrei in ea. Lectura placuta!

| elsa_1333 a răspuns:

Romanul adolescentului miop-Mircea Eliade