| anonim_4396 a întrebat:

Ce ați putea să-mi spuneți despre Facultatea de Litere din cadrul UAIC și despre următoarele specializări: limba și literatura rusă, limba și literatura germană, limba și literatura franceză, limba și literatura română, literatura universală și comparată?
Vă mulțumesc deosebit de mult!

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Recomand sa cauti grupuri de Facebook ale profilelor indicate ca sa aflii ceva util. Personal as merge pe engleza sau germana. Comparata e faina dar inutila daca nu vrei sa scrii sau predai, romana idem, franceza nu imi place mie si nu suntem destul de preteni cu rusii cat sa se caute la noi.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Bună! Îți/Vă mulțumesc pentru părerile sincere!
Eu la momentul actual învăț engleza și franceza, fiind la mate-info. La engleză pot spune că mă descurc în mare parte, însă gramatica îmi cam pune bețe-n roate. Gramatica la franceză mi se pare ok (faptul că face parte din aceeași familie cu româna m-a ajutat și mă ajută enorm), însă la partea de vorbit și înțelegere a documentelor audio sunt, din păcate, praf.
Rusa îmi place datorită mitologiei și artei, însă recunosc că germana e mai bine plătită. Comparata este preferata mea datorită faptului că implică acumularea de cunoștințe în domenii care te scot din zona de confort (și pentru că îmi place să scriu, aia e laughing) )
Româna încă se numără printre alegeri, chiar dacă o parte din mine consideră plictisitoare învățarea unor lucruri pe care le-am făcut în timpul liceului.

Oricum, tl:dr, voi lua în considerare ce mi-ai/ați zis și vă mulțumesc din nou!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce ai zis exact aceeași specializare doar cu altă limbă ca și un profil diferit?! laughing tu practic vrei să alegi dintre mai multe limbi sau ce că nu înțeleg