| OneDirection18 a întrebat:

Spuneti-mi va rog "curiozitati" despre Thailanda. Rubrica "Stiati ca?" Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| WhatMeanLove a răspuns:

Stiati ca?

Thailanda este cel mai mare exportator mondial de orez.
Cel mai mare exportator de cauciuc din lume.
De asemenea cel mai mare exportator de conserve de ton din lume.
Al-2-lea cel mai mare exportator de gyps.
Este al saselea cel mai mare producator de zahar.
Al 2-lea cel mai mare producator de tungsten si al-3-lea de staniu.
Thailanda joaca un rol foarte important in exportul de creveti, nuca de cocos, soia, bijuterii, circuite integrate, mobilier, produse de imbracaminte si multe altele.

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Uite aici, am căutat eu pentru tine să nu-ţi toceşti cumva tastele:
http://tailanda.travelon.ro/curiozitati/
http://calatorinlume.weebly.com/totul-despre-thailanda.html

| Florinaa14 a răspuns:

|< < 1 > >|
Malaezienii thailandezi

În Thailanda, ca în majoritatea celorlalte ţări ale lumii, trăiesc mai multe grupuri etnice, printre care şi malaezienii. Comunitatea malaeză din Thailanda este a treia ca mărime din lume, după cele din Malaezia şi Indonezia. Majoritatea celor aproximativ 1, 9 milioane de malaezi din Thailanda se află în provinciile sudice ale ţării - Narathiwat, Pattani, Yala, Songkhla şi Satun. Diferenţele culturale dintre populaţia majoritară şi minoritatea malaeză au dat în trecut naştere multor conflicte... continuare...

Boxul thailandez

Thailanda este ţara de origine a unuia dintre cele mai populare sporturi, care s-a răspândit de pe continentul asiatic în întreaga lume, şi anume boxul thailandez. Acest sport naţional thailandez cu o îndelungată tradiţie a fost supranumit „The Art of the Eight Limbs" (Arta celor opt membre), deoarece este bazat pe mişcări ale mâinlor, gambelor, umerilor şi genunchilor. În timpul atacului, loviturile ţintesc opt puncte de contact de pe corpul adversarului. Istorie T... continuare...

Ban Chiang

Situl arheologic de la Ban Chiang, situat în districtul Nong Han din provincia thailandeză Udon Thani, a fost înscris în anul 1992 pe lista patrimoniului cultural UNESCO. Istorie Obiectele de ceramică de la Ban Chiang, cu motive decorative de culoare roşie, au atras atenţia arheologilor încă din perioada primelor descoperiri întreprinse în perimetrul sitului în anul 1957. În 1967 în localitate au fost în mod oficial inaugurate săpăturile arheologice, care au constituit un uriaş succes... continuare...

Fluviul Mekong

Fluviul Mekong (4 300 kilometri) se află din punct de vedere al lungimii pe locul al unsprezecelea în lume şi pe locul al şaptelea pe continentul asiatic. Izvorăşte în Podişul Tibet şi traversează provincia chineză Yunnan, apoi Barma, Thailanda, Laos, Cambogia şi Vietnamul, pentru a se vărsa în apele Mării Chinei de Sud. Istorie Mekong-ul se remarcă prin cursul său extrem de sinuos, cu numeroase praguri şi cascade, ceea ce a făcut ca primii locuitori ai bazinului... continuare...

Academia militarú regală din Chulachomklao

Academia militară regală din Chulachomklao e instituţia unde se formează viitorii generali ai armatei thailandeze. De la înfiinţarea ei în anul 1887 şi până în prezent au studiat aici cei mai mulţi dintre comandanţii militari thailandezi, precum şi toţi prim-miniştrii acestui stat. Studiile Studiile propriu-zise (la care au acces doar bărbaţii) sunt precedate de o perioadă pregătitoare de trei ani. După cinci ani la Academia militară, absolvenţii obţin licenţa în domeniul ales şi gradul... continuare...

Regele Rama al IX-lea.

Prinţul Bhumibol Adulyadej a fost încoronat ca rege al Thailandei în anul 1950, la 5 mai, primind numele dinastic de Rama al IX-lea şi devenind astfel conducătorul ţării şi protectorul credinţei. Dinastia Rama a fost întemeiată în anul 1782, când dinastia Chakri, din care provine şi regele actual, a învins în luptă familia domnitoare din Ayutthaya. Oraşul Bangkok a devenit sediu al noilor conducători, învingătorul luându-şi numele de Rama I. În anul 1932 monarhia absolutistă tailandeză s-a... continuare...

Budismul Therevada

Budismul Therevada se practică în special în Sri Lanka, Tailanda, Laos, Cambodgia şi Barma. Therevada înseamnă Învăţătura Bătrânilor. Reiese din Canonul Pali, unul dintre cele mai vechi texte budiste scrise în limba pali. Documentele propriilor Theravadini în legătură cu această origine, menţionează că învăţăturile ei sunt cele stabilite de Al Treilea Consiliu Budist, şi că ele erau cunoscute sub numele de Vibhajjavada. Istoria therevadei atinge până în vremurile lui Budha. S-a... continuare...

Dicţionarul cuvintelor de bază

Dicţionarul cuvintelor de bază Pe timpul călătoriilor în Thailanda este util să cunoaşteţi câteva fraze de bază, cu care veţi bucura pe localnici dar care vă vor îmbogăţi şi bagajul personal de cuvinte. Unu Nueng Doi Song Trei Sam Patru See Cinci Ha Şase Hok Şapte Jed Opt Pad Nouă Gaaw Zece &nb... continuare...

Masajul thailandez tradiţional

Masajul thailandez tradiţional Masajul thailandez este cunoscut astăzi în întreaga lume. Mii de oameni încearcă zilnic efectele masajelor, care însă ascund o istorie de mii de ani şi o şcolarizare foarte complexă. Iniţial, masajele se făceau numai membrilor familiei regale şi aveau loc numai în lăcaşurile de cult buddhiste. Djivaka Khumar Bakka a fost cel care a creeat masajele şi a început să le folosească. Întrucât lăcaşurile de cult buddhiste au fost sute de ani centre de educare, călu... continuare...

Flora şi fauna din Thailanda

Flora şi fauna din Thailanda Thailanda se numără printre ţările care atrag prin flora şi fauna lor variată. Având în vederea aşezarea geografică a ţării, aici puteţi întâlni cele mai felurite specii de animale şi soiuri de plante, care trăiesc la Ecuator sau în zonele temperate. Din păcate, condiţiile de mediu nu sunt prielnice pentru toate acestea, aşa încât, puteţi vedea majoritatea animalelor exotice numai în parcurile naţionale sau zonele protejate. Trecând peste unele problemele econ... continuare...

Sărbătorile şi aniversările naţionale

Sărbătorile şi aniversările naţionale Thailada are un număr uriaş de sărbători naţionale şi religioase. Locuitorii trăiesc din plin sărbătorile, poate şi pentru faptul că pe timpul celor oficiale se închid instituţiile şi băncile, uneori chiar cluburile de noapte şi barurile. Sărbătorile se conduc după anotimpurile musonice şi sunt influenţate considerabil de ciclurile lunii. Câteva dintre sărbătorile declarate oficiale Anul Nou – 1 Ianuarie Revelionul – 31 Decembrie Ma... continuare...

Natura şi parcurile naţionale

Natura şi parcurile naţionale Thailanda se poate mândri cu o natură neobişnuită, mărturie fiind, printre altele, şi faptul că, pe teritoriul ţării se află în prezent 80 de parcuri naţionale şi 32 de rezervaţii naturale. Suprafeţele protejate din Thailanda reprezintă 13% din suprafaţa întregii ţări, ceea ce înseamnă o pondere însemnată prin care această ţară se evidenţiază între celelalte state ale lumii. Thailanda este formată din patru mari regiuni – Nordul muntos, centrul plat, şe... continuare...

Viaţa în Thailanda

Viaţa în Thailanda Thailanda este renumită prin ospitalitate şi o toleranţă aproape nemărginită. Spre deosebire de alte popoare, thailandezii sunt foarte zâmbitori, aici zâmbetul fiind rezolvarea multor situaţii de viaţă. Turiştii nu vor avea probleme să se obişnuiască cu obiceiurile locale. Thailanda este o ţară religioasă, localnicii păstrează un respect tradiţional adânc familiei regale şi tuturor reprezentărilor lui Buddha, iar de acest lucru trebuie să îşi amintească vizitatorii. Dacă v... continuare...

Elefantul

Elefantul – simbol al Thailandei Elefantul este simbolul Thailandei şi al faunei naţionale a acesteia. Elefanţii au aici o tradiţie străveche. Erau folosiţi în lupte, la smulsul copacilor şi mai recent, pentru plimbarea turiştilor. Elefanţii albi sunt o raritate şi aşa au fost şi în trecut, motiv pentru care, dacă cineva avea un elefant alb trebuia să-l dea regelui. Elefanţii albi nu trebuiau să fie folosiţi la muncă. Elefantul a fost iniţial şi parte a drapelului thailandez –... continuare...

Tărâmul orhideelor

Tărâmul orhideelor Thailanda este „tărâmul orhideelor" deoarece planta tipică acestei ţări este orhideea. În Thailanda cresc aproximativ 1300 de varietăţi de orhidee. Le veţi întâlni aproape pretutindeni. Cresc mai ales în sud şi în ţinuturile înalte din nord. Veţi găsi aici minunatele flori albe, mov, verzi, roz, roşu închis sau galbene. Unele inflorescenţe sunt foarte delicate, altele sunt puternice şi cerate, unele vor fi plate, altele spiralate şi ascuţite- pe scurt în ilanda veţi vedea tot felul de orhidee pe care nu le veţi putea auita.

Orhideele sunt un produs important pentru export. În prezent exportul lor se ridică la aproximativ 50 de milioane de dolari pe an. Florile sunt exportate cu precădere în Japonia şi USA. În plus, flori importă din Thailanda aproape fiecare turist. Flori tăiate sunt practic pretutindeni în jur – în pieţe şi florării. Le veţi vedea pregătite în ambalaje cadou sau în cutii de carton pentru comercianţi, sub forma unor buchete formate din câteva fire sau de zeci şi sute. Dacă nu vreţi să intraţi în conflict cu legea, reţineţi că este interzis să culegeţi singuri orhidee din natură.

Flora locală

Pentru iubitorii plantelor, Thailanda este raiul pe pământ. Producţia de orhidee tăiate sau sub formă de hibrizi în ghivece, reprezintă o parte însemnată a economiei thailandeze, respectiv un important articol de export. Firmele de aici sunt renumite pentru calitatea florilor cultivate şi atât americanii cât şi europenii cumpără de aici răsaduri, pe care le cultivă singuri pentru a le vinde clienţilor lor.

Orhideele din Bangkok

La Bangkok, în piaţa oraşului veţi găsi mii de feluri de flori, dar mai ales orhidee. Câteva străzi, aflate pe malurile râului Chaopraja sunt practic inundate de atâtea flori câte nu aţi întâlni în nici o grădină botanică. Se pot cumpăra buchete mici, la kilogram pentru decorarea cotidiană a locuinţei, dar şi minunate buchete şi aranjamente florale pentru exterior sau ocazii speciale. Mii de oameni din Bangkok trăiesc din afacerile cu flori. La piaţa de orhidee, veţi găsi şi trandafiri, lalele sau lotuşi, dar aşa cum spune şi numele, sortimentul de bază sunt orhideele. În prezent ele nu cresc numai în pădure ci se cultivă în ferme speciale pentru orhidee. La piaţa de flori formele şi coloritul oferă o privelişte ce poate fi admirată la nesfârşit.

Pe timpul călătoriilor prin Thailanda, nu uitaţi să vizitaţi câteva locuri în care se află ferme de orhidee, cum sunt spre exemplu satul Nong Nooch (grădină tropicală cu orhidee, elefanţi şi cultură thailandeză) sau Siriporn (expoziţie de orhidee cu vânzare). fundita?