| Mirel4412 a întrebat:

Sta cineva in Finlanda sa imi zica si mie cum e? happy Adica traiul e mult superior fata de Romania, cum e laudata ca o tara foarte dezvoltata la invatamant, ca nu sunt criminali, etc. Mult mai bine de Romania cred ca e, dar e atat de bine incat maine sa plec de aici sa ma mut acolo?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

În Finlanda curge lapte si miere, abia te asteaptă ăia, mergi mîinelaughing

| Werrich a răspuns:

Primesc bani de la stat la inceput, insa apoi sunt taxati pe masura. Cum sunt integrati in societate romanii din Finlanda

https://stirileprotv.ro/......landa.html

| SingleForOne a răspuns:

Nu am trăit acolo, dar din câte am auzit de la alții: oamenii sunt reci; neimplicați afectiv; fiecare își vede de treaba lui; nu-i deranjează pe alții; nu prea vezi pe cineva să zică "salut" dacă nu-i cunoști; angajatori sunt foarte riguroși, și cere punctualitate; poți să trăiești cu engleza, dar o duci mult mai bine dacă înveți limba -și e foarte grea, am incercat de câteva ori; nu cred că te poți muta așa cum vrei, am căutat multe păreri, experiențe, și site-uri oficiale, și spun că cel mai bine ar fi să ai un loc de muncă aici și să fii transferat acolo SAU ești acceptat tocmai din pătuțul tau (din România) de către un angajator de acolo, și mai ales dacă lucrezi sau ai lucrat într-un loc de muncă de jos, și ai dobândit abilități și/sau experiență de muncă într-o carieră profesională -adica șofer, bucătar, dulgher, zidar, IT și altele asemenea, manager sau asistent manager al unei afaceri, profesor de engleză, și tot așa. Dacă ai licență cu nota cât mai mare, sau chiar și masterul, și doctoratul, plus experiență în domeniu, plus extra cunoștințe, atunci te clasezi în top, evident.