| Alexxandru98 a întrebat:

Stie cineva jocuri in aer libear pe care le poti juca cu prietenii in afara de vatascunselea, prinsa, sotron! daca sti scrieti si cum se joaca!

Răspuns Câştigător
| Chifla2010 a răspuns:

Campania ( sau numita si vulcanul ) ...Va adunati mai multi, minim 5-6. Numarati, vorbiti vedeti voi cum vine, dar unu trebuie sa pice campanie. Cine pica campanie este nevoit sa se invarta si sa numere pana la 10 in timp ce ceialti fug de el. Cand dansul ajunge la 10 are dreptul sa fuga dupa voi. Daca te prinde, tu vei fi cu el in echipa si trebuie sa ii prindeti pe ceialti, si tot asa. Cand au fost prinsi toti, campania este cel care a fost prins primul. Acum dau un exemplu : Esti tu, x, y si z. Tu esti campanie, numeri pana la 10 fugi si il prinzi pe y. Y si cu tine ii fugariti pe x si z si il prindeti pe z. A mai ramas x... Tu, Y si Z il fugariti pe X si il prindeti, joc terminat! Y a fost primul prins ceea ce inseamna ca el trebuie sa numere.

5 răspunsuri:
| AlexutuDeiu a răspuns:

Un alt joc popular, uite aci : Capra Noua
Un sport in aer liber : Parkour & FreeRuning

Cum se joaca Capra noua? Simplu!

1. Unul sta ghemuit si de inceput sariti peste el, puneti mainile si mergeti pe langa
2. Voi cand sariti peste el mereti peste rand la un interval de 2-3 sec si stati in coloana.
3.Primul din coloana are voie sa faca o schema Ex: Zice Bar iar cel care sta ghemuit devine o masa de bar si te prefaci ca vorbesti cu vanzatorul barului, vanzatorul barului e cel din spatele tau.
Alta smecherie
Elefantul:sariti peste el cu picioarele pe Langa si la sfr.cand cazi il lovesti cu fundul.
Furculitele: Sari peste el cu picioarele pe langa si in loc de palma pui degetele, unghiile.
3.De Ex daca primul sare Elefant toti trebuie.
4. Daca unul sare elefant de ex si nu atinge cu fundul apoi devine el cel care sta ghemuit si se duce in locul celui care a pierdut.

Mai multe scheme pe net.Scrie Scheme Capra noua sau din astea

| aty91 a răspuns:

Baba oarba, sticluta cu otrava, culorile, flori fete sau baieti, 9 pietre, telefonul fara fir, adevar sau provocare, capra noua, portocalele

Răspuns utilizator avertizat
| andra_7810 a răspuns:

Poti juca d**** si culorile...tre sa fiti cel putin patru doua culori, dumnezeu si d****, dumnezeu spune ce culoare este fiecare iar d**** trebuie sa ghiceasca culorile si daca tu esti de exemplu maro si el ghiceste trebuie sa te prinda si tu trebuie sa alergi si sal atingi pe dumnezeu daca te prinde tu vei deeveni d**** iar el culoare. E super jocu sper sati placa.

| eluboy13 a răspuns:

Joacatte cu discu(freesbee)e suuper.sau joaca rugby.lasa jocurile gen sotron laughing