| lucian99 a întrebat:

Stie cineva scoli de samurai sau unde poti sa inveti cum sa fi samurai din orasul Buzau?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dragă @lucian99, samurai mai sunt câţiva în japonia doar, şi fac parte din clanuri cunoscute cărora le duc tradiţia mai departe. Tehnicile şi arta militară este transmisă în cerc restrâns.
Asta spre deosebire de arta marţială ninja care este încă prezentă în actualitatea serviciilor secrete nipone.

| GdX a răspuns:

Nu exista scoli de samurai nicaieri in romanialaughing si in lume. Samuraii erau luptatori japonezi, doar daca vrei sa faci arte martiale te poti duce la vreun do-jo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel putin ciudata intrebarea ta :Samurai (侍, Samurai? ori, mult mai rar, 士) este un termen care a fost folosit în Japonia pentru a desemna indivizi aparţinînd nobilimii militare. Cuvîntul samurai este derivat din verbul japonez saburau (de unde a derivat şi numele masculin "Saburo") însemnînd a servi. Samuraiul era literar servitorul unui nobil. cam cu aproximare in ce an traiesti?

| lucafarcas96 a răspuns:

Samuraii se formeaza numai in templele sauline, niciodata in romania.