| XCoryZ a întrebat:

Stiti cumva ce culoare este straveziu? Am cautat pe net dar nu am gasit. Dau fundita, promit!

P. S. Fara raspunsuri aiurite. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Lolitta a răspuns:

STRĂVEZÍU, -ÍE, străvezii, adj. 1. Care permite razelor de lumină să străbată prin el; prin care se văd (clar) obiectele; transparent. ** Clar, limpede, luminos. ** Care permite razelor de lumină să-l străbată parțial; prin care se văd vag contururile obiectelor; translucid. 2. (Despre oameni) Cu pielea (obrajilor) subțire, fină, palidă. ** Foarte slab. 3. Fig. (Adesea adverbial) A cărui sens ascuns, neexprimat direct, poate fi înțeles cu ușurință; evident. - Străvedea + suf.
deci nu prea e culoare laughing

4 răspunsuri:
| ピンク a răspuns:

Transparent, pur, imaculat. Te gandesti la apa stravezie. Sau, dar nu sunt foarte sigura pentru ca eu cred mai degraba ca este transparent, poate fi atunci cand iti vezi reflectia in ceva. Scuze, nu sunt foarte sigura, mai bine intrebi un profesor.

| Fabian20 a răspuns:

Verde deschis asa...nu stiu exact sa iti spun

| cristinapasager a răspuns:

Straveziu nu este o culoare. Este proprietatea obiectelor de a lasa lumina sa treaca prin. Este acelasi lucru cu transparent.