| helena09 a întrebat:

Stiti cumva daca exista politia animalelor in Romania? Mi-ar placea si mie sa lucrez acolo.Sau exista sectii de ajutorare a animalelor, voluntariat.Eu sunt din Timisoara si mi-ar placea sa ajut animalele.

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Bună! Momentan nu există cu acte pe deplin în regulă, ci doar un departament care aşteaptă să fie aprobat prin lege. Acesta are sediul în Bucureşti - şos. Odăi, nr. 3-5, sector 1, tel: 021/490. 40. 07.
În Timişoara există „Asociaţia pentru protecţia animalelor Ecovet". Pentru mai multe detalii te poţi adresa direct doamnei Adriana Tudor, preşedintele acestei asociaţii, prin e-mail la adresa office@ecovet.ro sau la numărul de telefon 0724. 763. 778.
De asemenea mai poţi încerca şi la grădina zoologică „Pădurea Verde". Pentru mai multe detalii: office@zootimisoara.ro sau pe site-ul oficial www. zootimisoara.ro
Mai poţi apela şi la „Asociaţia Chinologică Timiş". Accesează http://www.achr-tm.ro/
O altă asociaţie care se ocupă cu ajutorarea animalelor mai este şi AETPA - „Asociaţia Elevilor Timişoreni pentru Protecţia Animalelor". Contactează-l pe domnul Lucian Dinulescu la adresa de mail lucian. dinulescu. tim@gmail.com sau la numerele de telefon 0256. 495. 361 sau 0726. 212. 813.
Mult succes :)

8 răspunsuri:
| cheloo74 a răspuns:

O sa raspund asa aiurea fara sa te ajut cu ceva dar ma amuza foarte tare chestia asta numita pompos "POLITIA ANIMALELOR". Parca vad articole din ziare: "Politia animalelor a reusit sa anihileze un infractor deosebit de periculos. El se numeste Azorica si este cercetat in stare de arest in cusca pentru molestarea a trei pisici." "Taurul comunal Zambila a fost surprins in timp ce agresa sexual pe juninca Floricica in varsta de doar 4 luni. -Vom lua masuri drastice mergand pana la castrarea acestuia! a declarat purtatorul de cuvant al POLITIEI ANIMALELOR". Oare infractorilor li se vor citi drepturile? Si daca da atunci cum? Vor aparea translatori care vor vorbi pasareasca? Daca un caine ma musca ce fac? Ii dau cu piatra-n cap sau il dau in judecata? Daca omor un soarece sau un sobolan se cheama ca sunt crud cu animalele?
PS. Stiu ce inseamna politia animalelor de fapt. Am aberat putin pentru ca numele mi se pare cam prost inspirat. Si nu stiu cine va face o lege care sa pedepsesca agresiunile contra animalelor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuie sa existe, sunt caini politisti.acum nu stiu daca ii fac politistii cu femelele sau politistele cu masculii. dar au grade.la cati bani mi-au cerut mie la carnetul de sofer, cred ca si pe la circulatie sunt cativa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamna Adriana Tudor de la ECOVET este foarte draguta si face tot posibilul sa salveze animalul. Eu am lucrat cu ea si daca ar fi sa fie Politisti Veterinari care sa se zbata pentru viata animalelor asa cum face ea ar fi super.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doresti sa te implici o poti face fiind voluntar la multele adaposturi sau asociatii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie-ne la ecovet. timisoara@gmail.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.politiaanimale.ro/? p=141

| rhytmiser a răspuns:

Te-ai uitat prea mult pe animal planet ...Cum ai putea sa le ajuti? Daca nu ai vreo idee despre asta, nu spune ca ti-ar place sa faci asta!