| AvalohAlyn a întrebat:

Ati fi de acord ca acei oameni care chinuiesc animalele sa fie inchisi sau amendati? De ce in Romania nu exista o Politie a animalelor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa fim sau nu de acord, exista lege in acest sens.
Conform L.205/2004, rep. in 2014, citez:
"  ART.25.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă:
  a) uciderea animalelor, cu intenţie, fără drept;
  b) practicarea tirului pe animale domestice sau pe animale sălbatice captive;
  c) organizarea de lupte între animale sau cu animale;
  d) folosirea de animale vii pentru dresajul animalelor sau pentru a le controla agresivitatea;
  e) rănirea sau schingiuirea animalelor;
  f) intervenţiile chirurgicale destinate modificării aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, cum ar fi codomia, cuparea urechilor, secţionarea corzilor vocale, ablaţia ghearelor, coltilotul ciocului şi dinţilor.
  (2) În cazul condamnării pentru una dintre infracţiunile prevăzute la alin. (1), instanţa poate dispune ca pedeapsă complementară interdicţia de a deţine animale pentru o perioadă de la un an la 5 ani."
De asemenea alte fapte constituie contraventii si se pedepsesc cu amenda de la 1.000 lei la 3.000 lei.
Pentru detalii citeste legea indicata.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca nu le pasa, ar fi bine sa fie bagati la puscarie

| Cameliapantiru a răspuns:

Da, cu siguranta.

| Rainmaker a răspuns:

As fi de acord si ca animalele care chinuiesc oamenii sa fie omorate!

| AvalohAlyn explică (pentru Rainmaker):

Ele oricum sunt eutanasiate de autoritati cand se intampla vreo tragedie.Dar sunt mai multe cazuri in care oamenii chinuiesc animalele si nu invers.

| Rainmaker a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Acelora le-as aplica perceptele biblice:"Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte!"