| xyz a întrebat:

Stiti un remediu pentru insomnie?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa-ti faci un ritual inainte de somn. Inainte cu vreo ora de a vrea sa te culci, fa-ti un dus cald, bea o cana de ceai de tei sau de lapte cald, stai in pat cu o veioza (nu lumina din tavan) si citest ceva relaxant). In ora asta nu ai voie TV, calculator, telefon mobil sau altceva. Ai grija ca camera in care dormi sa fie bine aerisita si nu foarte calda (20-21 de grade Celsius). Si incearca sa te culci in fiecare seara la aceeasi ora si sa nu dormi mai mult de 8 ore pe noapte cu nici o ocazie. In timup zilei, renunta la cafea, tigari, cola, energizante sau ceaiuri tari, nu apela niciodata la somnul de dupa-amiaza si nu sta excesiv la TV sau calculator.
Efectele nu vor fi imediate, dar in cateva luni, lucrurile se vor regla.

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca cu ceai de tei, indulcit cu miere de albine sau cu valeriana, iti da un efect calmant si te ajuta la insomnie.

assiris
| assiris a răspuns:

Ceaiul verde este excitant si nu te ajuta la insomnie. Incearca ce a spus "brigaela" si din partea mea un remediu excelent: bea inainte de culcare un ceai de BUSUIOC indulcit cu miere de albine. Vei avea surpriza unui somn linistit si ca bonus, vei visa frumos.

| mioara a răspuns:

O cana de ceai verde sau de tei

| bunica a răspuns:

Cand eram copil si nu vroiam sa dorm la pranz mama ma batea si adormeam imediat dar plangand si la ora 16 abia ma trezea, si asra este un remediu.

| Ella_6365 a răspuns:

Numaratul oilor laughing
glumeamwinking mie mi se intampla sa nu dorm cu noptile, nu stiu ce am... nu am incercat cu somnifere pentru ca nu vreau... cu castile in urechi mai mult stau treaza laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poate folosești excitante prea multe: consumul ridicat de cafea poate induce starea de insomnie sau consumul de medicamente care au reacții adverse ca insomnia.
Seara când mergi la culcare bea o cană de ceai de tei, este liniștitor sau cumperi de la Plafar un ceai care se numește "Somn liniștit" fabricat de Fares.
Somn ușor.
Pa, pa.