| night_crawler a întrebat:

Stiti vorba >>>aiasa moara si capra vecinului...acum e >>>altfelsa moara vecinul sa-i iau capra...de ce sunt oamenii invidiosi unii pe altii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invidia a existat dintotdeauna nu este o noutate, pentru ca suntem altfel alcatuiti intotdeauna celalt va avea ceva mai mult decat noi, ori este mai bogat ori este mai frumos, ori are succes mai mare la fete sau la baieti, ori ori, asta nu inseamna ca noi nu avem calitatile noastre si ne mandrim cu ele.

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Invidia, un sentiment egoist de parere de rau, de necaz, de ciuda provocat de succesele sau situatia buna a altuia. De la invidie pleaca multe si nu inteleg de ce lumea nu se bucura de binele celor din jur.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu toti sunt asa, romanii in special. Am fost in afara si am vazut civilizatie...

| Roxana_6190 a răspuns:

Invidia exista de cand omul...asta este oamenii la icneput au avut un sentiment asa dee... discomfort de furie ca nu au si ei asa ceva...si asa s-a trasformat in .invidia din zielel noastre! Asta este aproape toti oamenii sunt invidiosi mai sunt si oameni buni cam 1, 01 %(si eu nu fac parte din asta laughingrolling on the floor)

| remus a răspuns:

Simplu... datorita celor 7 ani de acasa, valorile umane au fost rasturnate, non-valorile sunt promovate, este vremea hotilor, curvelor a celor care toata viata nu au muncit cinstit, acum toti sunt in pensii de boala si ajutor social acordat de tov iliescu, pentru a fi votati din nou comunistii si pupincuristii.

| Artemiss a răspuns:

Pentru ca asa sunt oamenii...si nu exista om care nu gusta din acest sentimenttongue

| Nemesis_9263 a răspuns:

Daca n-ar exista invidie, n-ar exista nici competitie, si daca nu ar exista competitie, nu ar exista nici perfectiune.Ma refer bineinteles la o invidie...constructiva...Invidia nu este intotdeauna un defect. Ea te ajunta, adesea, sa atingi "steaua de neatins"...

| Alexandra_8909 a răspuns:

Nu stiu de ce, dar stiu ca este ceva..normal as putea spune, insa invidia este un sentiment rau, urat si nu trebuie lasat sa se vada sau nu trebuie lasat sa apara. Oricine cred ca a fost invidios/invidioasa insa acesta este un motiv ca sa muncesti mai mult ca sa ai mai mult. Este gresit sa luam acelei persoane acel lucru sau depinde despre ce e vb ca sa avem noi mai mult. Oamenii sunt din ce in ce mai invidiosi si isi arata lucrul acesta, ba chiar fac mai mult. Tot ce puteam face este sa evitam invidiosii care depasesc limita si invidia in sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ne pasa numai de noi insine.