| Vizitiul a întrebat:

Ce conceptie aveti despre urmatoarea parimie: "Sa moara si capra vecinului!?"

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Cei care gandesc astfel sunt oameni egoisti si invidiosi. Ei nici nu au privirea indreptata spre sine ci spre ceilalti.Pentru un astfel de om iarba din curtea vecinului e totdeauna mai verde, nevasta aceluia mai frumoasa, casa mai aspectuoasa. Iar daca intamplarea va face ca intr-o noapte bruma sa cada pe florile sale, va gasi un prilej sa le vestejeasca si pe cele din gradina vecinului.Nu mai spun de capra, care-i mult mai valoroasa! Am vazut cu ochii mei, la tara cum o vecina careia ii murisera gainile a aruncat una moarta in ograda vecinei ca sa le imbolnaveasca si pe ale acesteia. Un astfel de om e un nefericit nemernic.Nefericit fiindca niciodata nu are liniste, nemernic fiindca vrea ca nici altii sa o aiba.Si,desi se spune ca expresia e o inventie romaneasca, eu cred ca e general umana. Tipul acesta de om se intalneste la toate popoarele.Nu stau acum sa caut dovezi, dar daca il vom frunzari pe Balzac, cu siguranta vom intalni tipul.Numai bine.

5 răspunsuri:
| Alina a răspuns:

Nu sunt de acord cu ea, desi in ziua de astazi cam toata lumea se bazeaza pe acest "principiu" laughing

| lilboutique a răspuns:

Exprima multa invidiehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,, Daca nu moare capra mea, a vecinului poate s-o faca``winking.
Acest principiu arata indiferenta de celelalte lucruri, pretuirea obiectelor pe care le ai. Esti atat de posesiv incat crezi ca ce nu ti se intampla tie in mod direct, nu te afecteaza.Nu iei in considerare motivul pentru care a murit capra, neglijand faptul ca poate fi epidemie si dupa cateva zile sa-ti moarta tie toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitasem o interpretare big grin.
Daca a murit a mea, sa moara si-a vecinului.
Aici exprima invidia omului. Poti realiza multe, dar se mai intampla sa calci pe picior gresit. Atunci, iti este necaz si nu doresti sa se afirme altcineva mai bine decat ai facut-o tu, nedorind sa lasi si altora sansa ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate inseamna ignoranta, dar mie putin imi pasa de capra vecinului. Eu, de obicei, sunt atat de concentrata asupra a ceea ce am eu de facut si de obsedata sa controlez tot ce are legatura cu mine incat aspectul asta nu este relevant pentru mine. Dar cunosc oameni care traiesc dupa lozinca asta. De ex. o colega imi tot povestea cum un PRIETEN BUN (zice ea) de al ei se pregatea sa dea un examen foarte greu si ea, chipurile, il sustinea. Cand respectiva persoana nu a luat examenul ea a venit la mine si m-a incunostintat, fara ca eu sa ii fi cerut vreun detaliu si mi-a zis asa: "macar sa moara si capra vecinului"