| XxMALVIxX a întrebat:

Stiti vraji? Daca nu credeti in ele mai bine nu raspundeti. Puteti va rog sa imi spuneti cateva? Ms!:*

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Chiar daca ai zis ca daca nu credem, mai bine sa nu-ti scriem, dar eu vreau sa te informez doar cu atat:
Chiar crezi ca tu cu cateva vorbe, o cana, o bucata de hartie pe care este imaginea cuiva sau cateva substante (piper, sare si eu mai stiu ce) poti sa faci vraji? Si daca ar merge, acele vorbe cui crezi ca le-ai spune(cine le indeplineste)?
Hai ca ii las acum pe minori sa-ti ocupe timpul cu diferite moduri de a face vraji.winking

4 răspunsuri:
| XxMALVIxX explică:

Ms pentru sfat, raspunsul asta trebuia sa il aud de la totiwinking

| KIibrDM a răspuns:

Nu exista magie.In spatele oricarei scamatorii se ascunde un siretlic, pe care cei isteti il descopera

inelul care urca singur

iata un truc foarte simplu de executat si de mare efect: un inel care urca singur pe un elastic tinut inclinat! pare imposibil si totusi... spectatorii vor ramane muti de uimire.ce trebuie sa faceti:
1.luati un elastic obisnuit, de genul celor case se folosesc la prinderea banilor.aratati asistentei ca este un elastic obisnuit tinandu-l atarnat pe un deget. aratati-le de asemenea mainile, atat palmele cat si dosul palmelor, cu degetele rasfirate ca sa vada toti ca nu ascundeti nimic in palma sau printre degete.
2. cereti cuiva dentre spectatori un inel obisnuit sau o verigheta. orice inel este bun, chiar si un inel din acele de care s prind cheile, treceti elasticul prin inel si intindeti-l, tinandu-l usor inclinat. daca sunteti dreptaci, tineti mana dreapta mai jos si stanga mai sus. Daca sunteti stangaci invers
3.intindeti elasticul,prefaceti-va ca va concentrati si spuneti-i inelului sa urce. spre surprinderea tuturor,inelul va incepe sa urce singur,incet,spre partea de sus a elasticului. cum se poate?
Modul de realizare:in primul rand sa nu stati foarte aproape de asistenta, ca ceilalti sa nu descopere siretlicul. rugati-i pe cer care asista sa ia loc. apoi aveti grija ca in mana dreapta sa pastrati trei sferturi din elastic,si doar un sfert,ca o mica bucla sa-l treceti prin inel. apoi tineti cu cealalta mana capatul elasticului si intindeti-l bine. cand va concentrati,dati drumul usor elasticului tinut in mana dreapta. adica slabiti usor stransoarea dintre degetele mainii, dar fara sa se observe. inelul va incepe sa urce pe elastic,dar,de fapt,elasticulincepe sa se stranga,si, pe masura ce ii dati drmul,sa alunece printre degetele mainii drepte. iar elasticul duce in sus inelul care doar se sprijina de el.e simplu nu-i asa? incercati de cateva ori singur,ca sa fiti siguri ca trucul va iese si abia apoi prezentati-l celorlalti.
Inca un sfat: aveti grija ca elasticul intins,sa aiba ambele benzi drepte sa paralele,una langa alta,altfel,daca ele sunt rasucite, atunci cand veti da drumul usor elasticului, ele se vor roti si asistenta isi va da seama de truc.

sper ca iti va reusi bafta!

| KIibrDM a răspuns:

Un truc incredibil cu cinci monede la fel

1.luati cinci monede diferite si puneti-le pe pervaz. lasati-le acolo cateva minute. mai simplu este sa fie toate cele cinci monede la fel, sa zicem de 50 de bani, dar sa le numerotati cu un marker, scriind pe ele numerele de la 1 la 5. alaturi sezati si o caciula sau un fes.
2.va intoarceti cu spatele la fereastra si rugati pe cineva din public sa aleaga o moneda de pe pervaz. anuntati cu voce tare ca, desi sunteti cu spatele, puteti sti care dintre monedea fost aleasa. puteti executa trucul, pentru mai mult suspans, chiar legat la ochi.
3. dupa ce persoana a ales moneda, rugati-o sa o tina strans in palma caci va concentrati si trebuie sa "vedeti" cu ochii mintii care moneda este. apoi dupa cateva momente in care v-ati facut ca va concentrati, eventual murmurand cateva cuvinte si formule magice, ce vor marisuspansul si efectul trucului, spuneti-i sa puna toate monedele in caciula si sa va dea caciula.
4.introduceti mana in caciula si, fara sa va uitatyi inea,scoateti exact moneda aleasa. daca persoana a ales moneda o veti scoate din caciula. asistenta va fi uimita,neintelegand cum ati facut!
Explicatie:trucul este foarte smplu si doar o minte agera il poate desco-peri. Cand introduceti mana in caciula veti simti ca o singura moneda este calda,cea care a fost tinuta in mana de cel care a ales. celelalte patru monede sunt reci,caci au stat pe pervaz. daca aveti posibilitatea, in loc sa puneti banii pe pervaz,puteti folosi o masa de marmura si, in caz,asezati monedele pe masa. ele trebuie sa stea cateva minute sa se raceasca bine
Atentie:trebuie sa castigi cateva momente,atunci cand persoana tine moneda in mana. e momentul cand veti trage de timp, rostind formule magice sau prefacandu-va cat mai teatral ca va concentrati. acest rastimp este necesar ca moneda aleasa sa se incalzeasca.
BONUS:in caz ca cineva s-a prins de truc, nu-i nimic, va mai invatam unul, care poate fi prezentat in continuarea primului.va intoarceti cu spatele spre cineva (eventual puteti fi legat la ochi,ca sa inlaturati orice supiciune)si rugati persoana sa ridice drept in sus o mana si sa o tina asa(dreapt sau stanga,oricare doreste). faceti-va ca va concentrati, eventual tineti degetele la tample, ca si cum creste incordarea si tensiunea. apoi spuneti persoanei sa lase mana jos si intoarceti-va. rugati sa va arate mainile, moment in care ii veti arata care mana a fost ridicata
Iarasi uimire"Incredibil! cum ai facut?"veti auzi.
Explicatia este simpla. mana care a stat ridicata este mai deschisa la culoare,deoarece sangele sa "scurs"din ea. fiind ridicata deasupra capului,presiunea sangelui in acel brat e mai mica,sangele urcand mai greu. cealalalta mana,cea care a stat jos,lasata pe langa trup,e mai roza la culoare, caci e vascularizata normal, sangele circuland cu usurinta.

sper sa iti reuseasca, bafta!

| Dunnamite a răspuns:

As incerca eu cate vraji d-alea mele asupra ta... da' mai intai trebuie' sa ne cunoastem un picwinking