| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Stiu ca v-am exasperat cu intrebarile despre prietenie adevarata. Dar am o prietena pe care o consider bff. Si ea pe mine. Noi mai mult vorbim pe mess sau skype nu prea la telefon. Dar noi vorbim cand e zi cu soare. vorbim despre baieti, radem dar fata asta sufera din nimicuri. Ca nu mai vorbeste un baiat cu ea, ca nu o place nimeni si ca e prea grasa. Cand are probleme din astea ea imi zice: lasa-ma! sau N-am chef de vorba. Din cate stiu eu scopul de a avea o cea mai buna prietena e sa vorbesti cu ea si la bine si la rau. Adica vreau sa zic acum pe skype imi zice ca n-are chef. lasa-ma. pa. si mai tarziu imi da sms sau ma suna si imi zice. te rog sa ma ierti. nu stiu ce aveam in cap. te iubesc. Asa face mai mereu cand imi zice lasa-ma sau n-am chef. Eu ce sa cred? Adica atunci pe loc imi zice iarta-ma si te iubesc cel mai mult si apoi eu sunt foarte fericita si imi zic: chiar imi e bff. Apoi mai trec cateva zile si iar face chestii din astea cu lasa-ma. Eu chiar as vrea asa stiu Frate. Imi e bff sau nu? Suntem bune prietene sau suntem doar niste fete ratate care folosesc cuvinte mari : te iubesc, bff...Nu vreau sa va incarc cu povestea mea dar chiar sunt trista ca nu am nici o prietena asa buna. Sau am. Pe fata asta care uneori ma raneste si alteori zice te iubesc. Nu stiu ce sa mai cred. Sunt foarte confuza. Fiecare din clasa are un prieten cel mai bun cu care sta in pauze si asa. Adica vreau si eu. Sunt cam geloasa pe ceilalti. Ce sa fac? Chiar mi-o fi aceasta fata, Andreea bff? Astept raspunsul vostru. Multumesc! Dau fundita si Vot happy

Răspuns Câştigător
| InvisibleTouch a răspuns:

Sincer e corect ca accepti o persoana asa cum este insa daca felul de a se comporta ii raneste pe altii, atunci problema este la acea persoana. Cum am precizat daca intr-adevar o intereseaza de cum te simti cand se poarta rece cu tine atunci macar va incerca sa nu mai fie asa, cu tine cel putin sau cu persoanele de care ii pasa. Daca tu consideri ca te raneste, cauta-ti alta bff,, chiar nu e ok sa suferi tu pentru ca prietena ta e asa si nu vrea sa se schimbe mai ales ca se vede ca tu chiar tii la ea happy

8 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Nu am citit tot dar din cât am înţeles, voi vorbiţi mai mult pe mess/skype. Eu nu prea cred în prietenii care se consolidează online.

| LifeIsNotPerfect a răspuns:

Eu zic ca este bff-ul tau
Poate reactioneaza asa pentru ca e suparata pe moment si apoi isi cere scuze gandindu-se ca poate te-a suparat si chiar ii pare rau happy
Sper ca te-am ajutat

| Kyrie a răspuns:

Ce inseamna bff?

| Emilian601 a răspuns:

Cred ca iti este bff, doar ca ea isi doreste sa fie cu tine atunci cand e fericita si are incredere in ea ca tu sa o poti vedea fericita si sa te faca si ea fericita, insa cand este trista suparata nu vrea sa stai in jurul ei ca sa n-o vezi trista ( isi doreste sa o vezi numai cand are incredere in ea si bunadispozitie) ea te fereste de tristetea ei asta face, si este cea mai buna prietena dacaface asta... trebuie sa faceti mai multe lucruri impreuna ca sa stii de ce este suparata si s-o faci apoi sa rada big grin

| RaluKkkk a răspuns:

Hey, Sper ca raspunsul meu te va ajuta ptc stiu cum e...

De la inceput iti zic:Este B. F. F.-ul tau! Fata asta chiar tine la tine! Cand mai face chestii de astea iart-o si tu, intelege-o! Cred ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu ea pe tema asta! Fa-o sa inteleaga cum te simti, dar fara sa o superi! Eu si cu B. F. F.-ul meu, am trecut la fel prin multe incercari. Dar intotodeauna am ramas unite! Am avut ceva certi, dar nu foarte multe si foarte foarte scurte.Si daca ea isi recunoaste greseala, inseamna ca ea chiar tine la tine! In general, B. F. F.-urile se mai si cearta ce-i adevarat, dar un prieten/a te sustine, te intelege, te ajuta! Asta inseamna prietenie adevarata!

P. S. Eu nu prea am inteles daca sunteti sau nu in aceeasi clasa, dar legat de chestia cu prietenii din clasa...Si eu trec printr-o situatie asemanatoare. B. F. F.-ul meu si cu mine nu suntem in aceeasi clasa asa ca eu am 2 prietene cu care ma inteleg cel mai bine la scoala. Ce-i adevarat ca nu la fel ca cu Larisa{B. F. F}, dar bune! Mereu stam impreuna in pauze! Asa ca incearca si tu sa-ti faci macar o prietena mai buna in clasa si cu B. F. F.-ul tau vezi ce faci!

Asa ca BAFTA!

| InvisibleTouch a răspuns:

Hello.

Sincer pare cam rasfatata si obisnuita sa faca toti ce vrea ea si cand vrea ea big grin Nu spun cu rea intentie dar daca atunci cand iti trimite un sms in care-ti spune ca ii pare rau dupa ce ti-a zis pa..si tu imediat vb cu ea, asta a inteles ea, ca e ok sa faca asa pentru ca tu oricum vei vorbi cu ea imediat ce-ti va trimite sms. E ceva de genul : iti da o plama si dupa iti spune ca ii pare rau (constant din cate spui tu. ) ceea ce nu e ok daca tu spui ca sunteti bff! Ai incercat sa vorbesti despre asta cu ea? In cazul in care dupa ce vorbesti isi va revizui atitudinea si comportamentul atunci ii pasa de tine si nu vrea sa te piarda ca prietena. Daca nu, stii..nu e cazul sa te intristezi ca toti au bff si tu nu, nu e singura din lume care poate sa-ti fie bff happy Nu e ok sa fii geloasa nici pe colegii tai deoarece crede-ma nu toti care se afiseaza in pauze ca fiind bff sunt si in realitate asa si chiar daca ar fi nu e o tragedie ca tu inca nu ai o bffwinking. Vorbeste cu prietena ta si in functie de ce iti va zice si cum va reactiona vei stii daca mai e cazul sa mai fii prietena cu ea sau nu!
Succes happy

| DanutzzaMaria99 explică (pentru InvisibleTouch):

Da. Am mai incercat sa vorbesc cu ea. Dar imediat spune: Ce-ai ma Dana? Doar stii ca te iubesc. Eu vad ca ma iubeste asa ca pe o prietena uneori dar alteori se poarta RECE. E genul de fata care se supara din ORICE. Eu o accept asa cum e dar cateodata, cum am mai zis, se poarta RECE RECEE sad

| InvisibleTouch a răspuns (pentru DanutzzaMaria99):

Sincer e corect ca accepti o persoana asa cum este insa daca felul de a se comporta ii raneste pe altii, atunci problema este la acea persoana. Cum am precizat daca intr-adevar o intereseaza de cum te simti cand se poarta rece cu tine atunci macar va incerca sa nu mai fie asa, cu tine cel putin sau cu persoanele de care ii pasa. Daca tu consideri ca te raneste, cauta-ti alta bff,, chiar nu e ok sa suferi tu pentru ca prietena ta e asa si nu vrea sa se schimbe mai ales ca se vede ca tu chiar tii la ea happy

| robertos41 a răspuns:

Pai am si eu un prieten vorbim pe skype mai facem misto unu de altu sunt zile cand ii suparat si nu vorbeste cu mine dar suntem prieteni buni ii ceva normal sa se intample si asa ceva daca ne-am iubi mereu n-ar fi fost primele razboaie mondial. PS : Nus fata am spus doar ce cred eu fara suparare dar eu nu iteleg fetele nu-s cu fitele si cu tonurile "aaa fata ce faci. Bine fata"