| CenturyChild a întrebat:

Sunt mai bune franele pe disc sau pe janta (la bicicleta)? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| casperboyy a răspuns:

Depinde la ce ai de gand sa folosesti biciclete. V-brake (cele pe janta) se comporta mai bine pe conditii normale si mai prost in prezenta umezelei a noroiului. Pe cand cele pe disc se comporta bine in orice conditii atmosferice ca e apa, ca e zapada ele isi fac treaba. Plus ofera conditii mai bune de franare nu se uzeaza la fel de repede ca sabotii. Plus se folosesc la motociclete de cand cerul si pamantul avand in vedere ca biciclete are tot 2 roti ma gandesc ca ar fi mai bun un sistem special facut pentru 2 roti nu pentru 4. Normal acum sunt mai scumpe si daca vrei doar sa te plimbi prin Herastrau duminica nu se merita investitia in schimb daca faci mountain, si downhill clar ai nevoi de frana pe disc.

5 răspunsuri:
| hanry a răspuns:

E mai bine cu masina si la bicilceta ar fi mai bune alea pe janta nu intreba de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe disc sunt mult mai bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, daca ai jante duble chiar nu prea conteaza... si v-urile si discurile merg la fel de bine ( janta dubla deoarece nu se stramba prea usor happy ]

| gabi1994 a răspuns:

Eu am o bicicleta MTB si cobor cu ea toate dealurile... Am frana pe disc dar nu hidraulice am dinalea ieftine mecanice dar sunt foarte multumit de ele iti spun sincer. Am avut acum 2 ani o bicicleta pe vechi saboti, ei isi faceau treaba dar cand dadeau de umezeala era vai mama lor. Franele pe disc isi fac treaba lor in orice conditii.

| emokid9329 a răspuns:

Pe dics... dar daca ai avea pe spate sa nu te arunce cu capul de vreo borbura laughing