| JustDolt a întrebat:

Vreau sa stiu si eu, care este diferenta dintre franele de bicicleta pe disc si cele pe janta? Care sunt mai rezistente si care dau rezultate mai bune?

Răspuns Câştigător
| Claudiu2011 a răspuns:

Diferenta e f mare...alea pe disc sunt mult mai bune decat alea pe janta...alea pe disc sunt mai rezistente. alea pe disc da rezultate mai bune asta i clar

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cele pe disc sunt mai bune, dureaza mai mult dar sunt mai scumpe.

| Reek54 a răspuns:

Cele pe disc sunt mai bune. happy, franeaza mai puternic si mai repede. si nu se uzeaza asa repede.

| Kata4ada a răspuns:

Buna.Dupa cum au raspuns si cei de mai jos cele pe disc sunt mai eficiente, dar au bineinteles un pret mai mare.Imagineaza-ti la motociclete frana pe janta.Ar fi subiect de film de groaza-comedie.Frnele pe janta sunt cu sabot, care si uzeaza repede si poate ai si "norocul" ca sa o strangi si sa iti sara.Si mai au un dezavantaj cand le-ai udat, nu mai ai frane cateva minute.
Cele pe disc sunt altceva.Cu totul altceva.Cand ai strans-o esti sigur ca prinde.Deci pe disc recomand.