| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu cei ce jignesc direct ori indirect semnatarii unei intrebari? Ce fel de oameni sunt aceia care prefer sa jigneasca decat sa dea un raspuns inteligent/folositor?

Eu unul nu sunt de acord cu acesti oameni.Pretind ca sunt cineva cand de fapt felul de a se comporta, de a vorbii, le arata adevarata identitate.

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Georgian, acesta este motivul pentru care eu am ales sa nu mai scriu pe acest site!
M-am saturat sa fiu hartuita si jignita, pe nedrept ( eu insami am indemnat la respect) si asta pentru ca am avut pareri diferite, pe care altii, care spun ca respecta raspunsurile altora, nu le respecta si ataca prin jigniri, pe principiul, nu esti ca mine sau cu mine esti stupid si nefolositor..., dar sustin sus si tare ca respecta raspunsurile celorlalti..., (da, ale celor care sunt de acord cu ei!) sau pentru ca am spus unora ca prin jigniri si observatii, nu ajuta...si asta a deranjat!
In plus, daca fiecare are dreptul la opinie, (nu suntem aici nici la scoala sa luam premiu, nici la nu stiu ce alt concurs..., personal nu am nevoie de "calitatea" de expert, de puncte sau clasament, pentru care multi fac tot felul de tertipuri sa acceada in top) de ce nu se respecta parerea fiecaruia?! Eu am gasit raspunsul, dar daca spun ca unii sunt mici si imaturi, sau altii, degeaba maturi, ca tot infantili...se considera ca jignesc, dar, cam asta-i adevarul!
Ideea era sa ajutam..., de la clasament si punctaj au inceput disputele..., eu nu vad rostul clasamentului, administratorii pot monitoriza si altfel userii activi, in caz ca vor sa-i recompenseze..., dar, hai sa fim seriosi, cine raspunde aici pentru premii virtuale in funda, sau o carte prin posta de la administratori, sau, mai ales, pentru podium in TPU...(scrieti voi pe linia punctata, cei care intelegeti ce vreau sa spun!)

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt de acord cu ei si de aceea le-am atras atentia de multe ori. Poate uneori si eu am jignit involuntar si daca mi se atrage atentia, imi cer scuze. Dar n-am sa-i accept pe cei fatarnici, care dupa ce jignesc cu rautate si intentionat alti useri, se transforma in sfintisori si nu recunosc sub nici o forma gesturile incalificabile pe care le-au facut. Ii pot intelege pe cei care gresesc, dar ipocrizia si victimizarea imi provoaca greata.
Vezi, uneori si cel care intreaba e oarecum de vina. imi amintesc ca tu ai pus aici o intrebare rautacioasa si nu foarte frumos formulata privind autonomia maghiarilor. Eu nu sunt de etnie maghiara, dar sunt un om echilibrat si caruia ii place dreptatea. Prima mea intentie de a reactiona la intrebarea ta nu a fost foarte politicoasa. Apoi m-am controlat si am dat un raspuns cat de cat linistit, desi trebuie sa recunosc ca tonul intrebarii tale m-a deranjat foarte mult. Inteleg ca si tu, ca si maghiarii, esti victima unor campanii de dezinformare, de falsificare a istoriei si prezentului, dar asta nu inseamna ca nu ma revolt impotriva acestui tip de atitudine.

mira
| mira a răspuns:

Condamn aceasta atitudine. Prin raspunsuri jignitoare TPU isi pierde finalitatea, motivatia pentru care a fost creat si chiar identitatea. Mira

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sunt de acord cu tine.asa sunt unele persoane.asta e

eileen
| eileen a răspuns:

Cei care pun intrebari trebuie sa fie atenti sa nu jigneasca prin intrebarile lor. E si asta un mod de jignire. Apoi, e normal sa ai pareri si pareri, suntem oameni diferiti si e foarte bine asa. Dar trebuie sa respectam fiecare opinie si sa nu ne lasam batjocoriti. Nu sunt de acord cu cei care jignesc intr-un mod abuziv, neargumentat si doar pentru ca nu au cei 7 ani de acasa. Sunt pentru dreptate si pentru respect.

| joy a răspuns:

Daca ai pretentia sa nu fii jignit, respecta si parerile celorlalti si nu ne mai face prosti indirect! Eu sunt foarte directa, si nu suport sa ma calce cineva in picioare! daca te tot plangi ca te jigneste lumea, atunci incearca sa pui intrebari mai gandite si mai pertinente.Nu te face de ras!

carla
| carla a răspuns:

Pentru Georgian..ai dreptate, am observat si eu asemenea persoane, ipocrite si dornice de scandal. Insa, constat, ca sunt destui cei care se implica si dau raspunsuri inteligente si coerente, asa ca pe undeva, balanta se echilibreaza.

| catalinten a răspuns:

Sunt complet de acord cu tine. Si te rog sa semnalezi prin facilitatea de raportare. Promit ca de acum incolo vom avea grija FOARTE activ de toate semnalarile de mesaje injurioase.

| beba a răspuns:

Ahh si mai ceva, doar o mica observatiehee heeacum ceva timp am pus o intrebare pe site pentru ca ma deranjau ingrozitor greselile gramaticale si aproape toata lumea m-a pus la zid .cum ca ei is aici sa ajute nu sa tina cont de greseli.ehh acum s-a intors nitel roata sau mi se pare mie? No offense!

| N538961518 a răspuns:

Fara rau nu ar fi bine...corect?

| christian a răspuns:

Nu sunt de-acord, dar ma deranjeaza cand cei care pun asemenea intrebari lovesc in altii cu toata puterea si rautatea! Nu te mai uita in curtea veciunului ca tu nu esti cu nimic mai breaz! Ca sa ai pretenia asta, in primul rand tu trebuie sa te abtii sa nu mai jignesti!

| cely a răspuns:

NU SUNT DE ACORD

| tump a răspuns:

In nici un caz si sa nu ai de aface cu ei (sfatul meu!)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deja 3 persoane care au facut acest lucru, invocand diverse motive se disculpa.asta nu va da dreptul de a jignii direct ori indirect. ceea ce spune alessa... exista un sambure de adevar.pentru puncte pentru locuri fruntase unele persoane sunt in stare sa treaca peste princiipile invatate (asta daca bineinteles au invatat ceva) si sa se auto-umileasca singuri.pentru ca unui prost daca ii raspunzi cu prostie, ajungi la fel ca el.Concluzia ar fi urmatoarea: suntem aici sa ajutam.Indiferent de cum suna intrebarea, daca esti o persoana echilibrata stii ce raspuns sa dai indiferent de imprejurari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brigaela.masacrele impotriva romanilor au fost adevarate.nu a fost nici-o intoxicare precum sustii tu.Intrebarea a fost cat se poate de sincera, si fara rautate dupa opinia mea.
Pe cei ce deranjeaza anumite intrebari, daca trivialitatea e un mod de exprimare si altfel nu stiti sa va exprimati, exista privatul, si acolo va puteti varsa naduful. oricum cine este cu capul pe umeri nu va asculta cuvintele murdare pe care le spuneti.

| Sory a răspuns:

Ai foarte mare dreptate! Sunt de acord cu tine.