| CautNume a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Tinand cont ca nu exista atata spatiu ca sa ii tina inchisi pe toti, e clar ca trebuie eutanasiati sau luati in adoptie, dar cam putine persoane i-au caini maidanezi ca sa aiba grija de ei. Mie imi plac foarte mult caini, mai ales cei mari, am 4 caini acasa, 3 ciobanesti caucazian si un marimar, o rasa comuna de caine din Italia, un fel de ciobanesc obisnuit de la noi, si fac parte din familie, dar sincer nu as lua unul de pe strada. Daca tot e sa intretin un caine, cel putin stiu ca am ceva cu care ma pot lauda si in care sa am incredere ca nu intra nimeni in curtea mea. Eu sunt PRO, din cauza ca nu are cum sa se gaseasca loc pentru toti cainii vagabonti.

249 răspunsuri:
| zDenYz a răspuns:

Jumi juma...
Sunt de acord ca unii caini musca sau/si omoara...Dar sunt unii care sunt nevinovati.De ce sa plateasca niste suflete nevinovate pentru unele vinovate?
E ca si cum un om e criminal si toti ceilalti sunt omorati odata cu el.E corect? Nu prea...
Imi pare rau de Ionut...Stiu ca asa ceva nu e normal sa se intample.Dar de ce sa plateasca cainii nevinovati pentru greselile celor vinovati? Vi se pare corect asa?

| CautNume explică (pentru zDenYz):

Da, atata timp cat eu nu sunt atacata.

| Osirius a răspuns:

PRO fara ezitare. Astia de-s impotriva, sper sa fie muscati aproape de moarte, ca sa vada ce "suflet nevinovat" au niste maidanezi infecti.

| trance04 a răspuns:

PRO.Cainele este un animal iar animalele au locul lor bine determinat pe pamant insa omul a incercat sa-l domesticeasca insa a uitat un lucru,, cainele este un animal,, nu un lucru, nu un computer, are instincte se ghideaza dupa haita

| TofanCristi a răspuns:

Contra! Trebuie să acordăm viaţă! Pot fi strânşi şi şă-i închidă!

| Katherine20 a răspuns:

NU sunt de acord. Si cainii au dreptul la viata. Ce e vina lor ca sunt aruncati in strada de oamenii care-i adopta dar apoi ii arunca in strada? straight face Intr-adevar, in Bucuresti sunt cam prea multi, ar trebui eutanasiati cei cu boli sau care sunt agresivi dar cei mici si blanzi sa fie dati spre adoptie. happy In Oradea, orasul in care locuiesc s-a rezolvat problema asta numai sunt decat foarte putini caini si aceia nu sunt agresivi. DE CE TREBUIE SA SUFERE ANIMALELE PENTRU PROSTIA OAMENILOR?! Nu toti cainii sunt la fel, recunosc ca mai sunt si dinaia turbati dar sunt si blanzi. La fel ca oamenii. Daca exista oameni criminali inseamna ca toti sunt asa? si ca tot vorbeam de criminali, lor de ce nu le face nimeni nimic? oh go on La chestia cu Ionut bunica a fost de vina. A durat cam aprox. 45 de minute cand copii erau disparuti si ea nu a facut nimic. Trebuie sa fie atenta nu sa lase 2 copilasi de 4-6 ani sa umble pe unde apuca straight face Gandeste-te copilului ala i se putea intampla si alte tragedii cum ar fi sa fie calcat de o masina, sa se fi intalnit cu un pedofil etc, etc dar in cazu` asta a fost maidanezii.

| CautNume explică (pentru Katherine20):

1.Esti vegetariana?
2. Daca exista criminali pe care nu ai cum sa ii opresti si maidanezi de care poti scapa de ce sa nu reduci riscurile?
3.Din cate vezi copilul nu a foat omorat de criminali, de masini, dar de niste javre da.

| 00SweetTweety00 a răspuns:

CONTRA TOTALwinking
Doamne,voi nu va ganditi la saracii caini sad eutanasierea nu e o solotie! asta clarwinking! numai oamenii cruzi,reci, fara inima ar aproba o asemenea cruzime sad! Sunt si ei niste fiinte su suflet, si rai au devenit doar din lipsuri, daca ar fi un centru pentru totii maidanezii unde ar fi bine hraniti si tratati cu afectiunea de care au nevoie, nu s-ar ajunge la omorwinking! puppy dog eyes puppy dog eyes love struck love struck
LASATI CAINII SA TRAIASCAwinking! SUNT SI E NISTE SUFLETE PIERDUTE puppy dog eyes

| CautNume explică (pentru 00SweetTweety00):

Dar oamenii nu au dreptul sa traiasca? E mai bine sa traiasca maidanezii in locul oamenilor?

| 00SweetTweety00 a răspuns (pentru CautNume):

Bineinteles ca nu as vrea sa ne domine cainii, dar eutanasierea nu este o solutiewinking! cel mai bine ar fi fost daca ar fi un loc special amenajat pentru eiwinking ~! si se poate asta! cu putina vointa! petru ca repetwinking! SI EI AU SUFLETwinking!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 00SweetTweety00):

Tu ai idee câte adăposturi trebuie făcute pentru toate corciturile astea?

| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

Contra sa le faca un adapost

| pisicuta123456789 a răspuns:

Contra>>

| Galatz a răspuns:

Sigur pro pentru ca sunt niste bestii, fiare, care omoara oamenii.
Nu ati vazut cum a murit baiatul acela din Bucuresti?

| AnyAnA99 a răspuns:

CONTRA! Eutanasierea nu este o solutie! Caini abandonati vor fi tot timpul pe strada iar in cativa ani s-ar inmulti la loc.De ce sa nu construiasca adaposturi?

| daniellle a răspuns:

Nici PRO dar nici CONTRA.
Şi eu am fost muşcată de curând de un câine iar asta mă face să fiu PRO clar!
Însă, da. şi ei sunt suflete şi totuşi nu ar trebui eutanasiaţi. Nu sunt absurdă. happy
Dacă s-ar găsi o cale de mijloc ar fi ideal.

| Said16 a răspuns:

Contra!
Sa se dea o lege cu eutanasierea celor care ne conduc!
"mai taie din ei dai dreacului"

| m97 a răspuns:

Pro, deoarece au fost atacate mai multe persoane.

| AndrrreaDeea a răspuns:

CONTRA-cum poti lua viata unei vietati? toti avem acelasi drept la viata.Pentru a scapa de caini am putea crea mai multe adaposturi pentru acestia.

| AnonimulRo a răspuns:

" Castrati-ma, castrati-ma
Sau daca vreti, eutanasiati-ma,
Singura voastra problema, e chiar sunt eu,
Cainele comunitar. " (Taxi - Cainele comunitar)
Sunt Contra, chiar daca musca, ei nu latra niciodata fara motiv. Lor le este foame ori sunt raniti etc. inclusiv daca le calci teritoriul. Daca ar veni un strain in casa voastra nu ati actiona? Asa sunt si ei, ei sunt niste fiinte ca noi, doar ca ei au o inima mai buna, intotdeauna vor sa bucure omul. De asta cel mai bun prieten al omului e cainele. Trebuie sa poti controla comportamentul cainelui. Cel mai bun exemplu din lume pe care trebuie sa va uita-ti este "Cezar si cainii" de pe National geographic. Stapanul cainilor. Respect pentrul el si pentru cei care urmeaza exemplul lui.

| CautNume explică (pentru AnonimulRo):

Sa nu le calc teritoriul? Adica gata, nu ma mai duc la scoala? La magazin? La spital?

| Apache a răspuns (pentru AnonimulRo):

...si daca decide ca teritoriul lui e chiar in fata portii mele atunci ce dracu fac, nu mai ies din casa?

| AnonimulRo a răspuns (pentru Apache):

Trebuie sa-l dobandesti, uitate la " cezar si cainii " sa intelegi mai bine.

| Pufulete456 a răspuns:

Contra!

| Pυƒυℓєтє a răspuns:

CONTRA! De ce? Pentru ca si cainii sunt suflete si au sentimente. Iubesc extrem de mult animalele. Ele nu gandesc in totalitate ce fac, sunt animale, nu se controleaza. Si nu exista padure fara uscaciuni. Nici noi oamenii nu suntem perfecti. De foarte multe ori, oamenii ar trebui eutanasiati, nu cainii. Cainii sunt loiali, iubitori si buni. Nu stiu ce are lumea cu [,] cainii, indiferent ca sunt maidanezi sau nu. Am avut un caine in spatele blocului, mai batranel, care il stiam de 10 ani. Ma atasasem extrem de mult de el. Iar intr-o zi au venit hingherii, l-au luat si n-am mai auzit de el. Cred ca a fost eutanasiat sad URASC HINGHERII SI OAMENII CARE LE VOR RAUL ANIMALELOR! Asta este parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pυƒυℓєтє):

Si eu daca vreau sa merg intr-un cartier si nu stiu cum sa ma comport cu acei caini care vin spre mine si latra cui sa ii dau un bocanc in fata pentru ca aia ma musca happy? Daca ii iubesti ii iei in fata nu ii lasi sa moara de foame.

| yonela30 a răspuns (pentru Pυƒυℓєтє):

De ce nu l-ai luat sa-l ingrijesti daca erai atat de atasat/ă de el? nu mai era un pericol pentru nimeni si nu-l mai luau nici hingherii.

| Duucu a răspuns (pentru Pυƒυℓєтє):

Sufletul nu există.
Să te văd căt de contra vei fi cănd nu vei mai dori să ajungi acasă din cauza lor.

| Lupu_Daniel_1992 a răspuns (pentru Pυƒυℓєтє):

Tu esti om, sau esti caine?

| broxi a răspuns:

Contra. de ce să omoare săracele animale?

| CautNume explică (pentru broxi):

Pentru ca ataca oameni straight face

| broxi a răspuns (pentru CautNume):

Au un motiv pentru care fac asta. nu sar ei pe tine așa, fără motiv.

| PerianuPaula99 a răspuns:

Contra, nu au ei vina ca sunt asa.

| SlymOvy a răspuns:

Pro, sunt prea multi si sunt un pericol pentru oameni!

| Alexu9696 a răspuns:

Caini pot fi dusi in centre speciale, de vina e primaria si guvernul care nu fac asta, la fel ca si cersatori, sunt suflete si pot fi ajutate nu ii omori si gata ai scapat de problema!

| PunkyBrunette a răspuns:

Eu oscilez intre PRO si CONTRA.
Contra pentru ca sunt o iubitoare de animale si mi se pare absurd sa fie omorate atatea animale nevinovate( pentru ca da, exista si maidanezi blanzi si prietenosi).
Pro pentru ca nu mi se pare normal sa se ajunga la situatii ca cea care a fost prezentata la stiri zilele trecute( copilul de 4 ani omorat).
DAR daca vor sa ajunga la eutanasierea cainilor vagabonzi, propun sa li se aplice acelasi tratament si celor care isi parasesc cainii pe drumuri( pentru ca, in mod indirect, sunt responsabili de actiunile acestora).
De asemenea, nu cred ca maidanezii sunt cea mai mare amenintare de pe strazi. Cati oameni au fost omorati de maidanezi si cati oameni au fost omorati de alti oameni? Si sa nu uitam ca maidanezii sunt cei care actioneaza din instinct si oamenii cei care actioneaza constient. Totusi, maidanezii "ar trebui" eutanasiati, in timp ce majoritatea oamenilor care ucid primesc aproximativ 20 de ani de inchisoare( cu masa si cazare inclusa).

| Alexandruui a răspuns:

Cu siguranta PRO

| Alexandruui a răspuns:

Multi zic Contra. Dar voi nu intelegeti ca va pot omora. In fine. Probabil este prea dur eutanasiere, dar macar sa i adaposteze undeva, sa nu mai stea pe strazi

| Cosmin1986 a răspuns:

Pro. au omorat un copil de 4 ani au SCHILODIT un om la gara(nu din Bucuresti) mi-au muscat bunicul, M-au muscat pe mine, si au fost muscati MII de oameni, ti-e frica sa mergi pe strada din cauza acestor ''muscatori de oameni''(potai)

| FFG454 a răspuns:

Pro. Eu vreau EUTANASIEREA maidanezilor. Pentru ca e o problema majora, In fiecare zi, multi oameni sunt muscati de caini, si daca e vorba sa ii punem in ONG-uri trebuie statul si oamenii sa dea bani pe caini... si pentru ce? Eutanasiere.

| FFG454 a răspuns:

M***ii matii! Ionut, sfasiat de maidanezi, a atacat cumva pe cei 5-6 caini? EUTANASIERE!

| Dia230 a răspuns:

CONTRA m-i se pare o cruzime sa omori animale fara motiv si ele simt si au un suflet si ele au drept la viata asa cum avem si noi

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Dia230):

..."FĂRĂ MOTIV"? A fost sfâşiat un copil de 4 ani, şi tu nu găseşti motivul?

| Ironicnαme a răspuns (pentru Dia230):

Animalele astea sunt crude, au un suflet rece (maidanezii) si sunt turbati. Sper sa simti pe pielea ta sa vezi cum e.

| LysaLysa a răspuns (pentru Dia230):

@Dia230. Se pare ca din cauza acestor animale care "si ele simt si au un suflet si ele au drept la viata asa cum avem si noi", dreptul nostru la viata se cam duce derapa... Din cauza oamenilor cu gandire ca a ta, ajung acesti oameni nevinovati sa isi piarda viata. Pentru ce? Pentru un animal care este gata oricand sa te atace? Iti spun din propria experienta. Acum cateva zile mama mea era sa fie muscata de cainele familiei nostre. Si il avem de multi ani. Ea este singura care are grija de el. "PE CINE NU LASI SA MOARA, NU TE LASA SA TRAIESTI!" Stiu ca nu ai sa intelegi nimic din tot ce am incercat sa iti explic, dar in fine. O Romanie frumoasa, cu oameni... scuza-mi expresia, "DE DOI LEI"!

| Duucu a răspuns (pentru Dia230):

Cruzime? Sufletul nu există.

| Sisiliga_Mircea_Marius_1967 a răspuns (pentru Dia230):

Invata intai sa scrii gramatical corect!

| Parpalea_Marin_1963 a răspuns (pentru Dia230):

Haideti sa gandim.
Un ingerasi de copil, care a apucat sa traiasca doar patru ani, nu avea si el dreptul la viata? Cat de prosti sa fim, ca sa ne lasam dominati de niste animale? Cat de incapabili sa fim sa nu putem sa ne aparam propia familie? Cat de pristi sa fim, sa ne lasam dominati de niste,, iubitori de animale" care sunt in stare sa suporte parul, latratul aiurea, basinile si cacatul cainilor, doar ca sunt si ei niste suflete.
Si omizile au suflet. Daca sunteti prosti, fiti pana la capat. Hraniti-le, hraniti si sobolanii...
MOARTE MAIDANEZILOR!
A nu se intelege eronat! Eu cresc animale, Am caine, am pisica, am iepuri, am pasari.nimale pe care le iubesc si pe care le ingrijesc si care se bucura cand ma va si ma mandresc cu ele. Dar maidanezii...

| Mitu_Luminita_1907 a răspuns (pentru Dia230):

Stringele tu pe toate acasa la tine nu sa nenoroceasca vieti daca erai in situatia oamenilor muscati siomoriti vreau sa vad ce ziceai sau ce faceai inconstienti ce suntetiuniii sunt animale care la un moment dat musca si se transformain fiare deci sa stea la locul lor in tarcuri sau in cuurti supraveghiate nu pe strazi nu vezi ca oamenii mor de foame dar cinii?

| T._Israel_Svetlana_1952 a răspuns (pentru Ironicnαme):

De unde stii tu ca sintturbati? Le-ai facut tu analizele? De unde stii ca au suflet rece? Mi se pare ca omul este cel mai crud animal, cu cel mai rece suflet...

| Dia230 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Ddraga Annndrrreeaaa in ultimul timp nu am fost in tara si nu am avut sa stiu ca s-a intamplat asa ceva daca stiam spuneam clar contra

| Ironicnαme a răspuns (pentru T._Israel_Svetlana_1952):

Sunt turbati pentru ca se comporta ca niste turbati, deci sunt. Daca tu esti cel mai crud animal nu inseamna ca si eu sunt. laughing

| Ironicnαme a răspuns (pentru Dia230):

Nu te-am intrebat nimic. laughing

| CoconetulFurios a răspuns (pentru Dia230):

Sper sa fii muscata de 10 catelusi draguti de-o data happy.

| Ioana_Alexandra_1989 a răspuns (pentru Dia230):

Spune-le asta parintilor copilului omorat de caini

| Lightning1997 a răspuns (pentru Dia230):

Trebuie eutanasiati cainii, pentru ca sunt periculosi si nu au suflet, tu vorbesti asa pentru ca nu ai fost atacata, dar nu e corect sa se mai intample ce s a intamplat luni.

| CorneliaC a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Poate nu e la curect cu noutatea aceasta

| FFG454 a răspuns (pentru Dia230):

"Fara motiv"?! Zilnic sunt muscati o gramada de personae si 100 omorate de caini anual! Eutanasiere. Punct.

| D3jflv a răspuns:

Contra.Doar in cazurile cand acestia omor pe cineva dar cainele este cel mai bun prieten al omului iar mie daca mi-ai eutanasia cainele nu as mai vorbi cu tine toata viata pentru mine caini sunt cei mai buni prieteni fata de perversitatea din aceste zile si acest suflet iti poate aduce o anumita fericire prin doar simpla lui existenta stiind ca te iubeste si asta este tot pentru el

| CautNume explică (pentru D3jflv):

"mi-ai eutanasia cainele "E cainele tau? Sau doar ii dai de mancare si el sta pe strazi?

| LysaLysa a răspuns (pentru D3jflv):

HOOO! Nu era vorba despre eutanasierea celor din curtea ta, de care ai tu grija. Aia sunt problema ta. Eu banuiesc ca despre cei din locurile publice. Daca nu am inteles bine, sa mi se explice. laughing Dar nu sunt grea de capwinking. Si apropo de "Doar in cazurile cand acestia omor pe cineva"... Au omorat deja pe cineva. Ai vazut si auzit exemplul la tv. Ce vrei mai mult, omule?! Vrei sa simti pe propria piele, sau ce?

| yonela30 a răspuns:

Pro, normal. De ce? pentru că sunt un pericol pentru oricine, chiar dacă nu-i faci tu nimic și i se pare lui ceva suspect (de ex. dacă foșnești o pungă) te mănâncă de viu, da, sunt și ei suflete dar sincer dacă ar fi să aleg între ei și mine/familia mea decizia mea e clară. Și în plus de ce îi plânge toată lumea? Pui și porci sunt sacrificați zilnic ca să ne hrănim noi și nu se gândește nimeni la ei și au și ei suflete, dar doar n-o să murim de foame, mai bine murim mușcați de câini. Și tocmai ăștia care îi tot „apără" le dau de mâncare și îi ațâță pe lângă blocuri, dacă ești așa atașat de el adoptă-l, îngrijește-l, nu-l hrăni în fața blocului să sară pe oameni și copii, dacă dă din coadă când te vede pe tine nu înseamnă că e inofensiv.