| kinezul007 a întrebat:

Te afli la o intersectie de drumuri care duc in orase diferite(A si B). Trebuie sa ajungi in orasul A. Nu stii in ce directie se afla orasul A(stanga sau dreapta). La intersectie se afla doi oameni. Unul zice adevarul tot timpul si unul minte tot timpul. Ai voie sa pui o singura intrebare pentru a afla in ce directie sa mergi. Care este acea intrebare?

Răspuns Câştigător
| kaBooMx a răspuns:

Sa zicem ca azi e marti. Poti sa spui "daca azi e marti, orasul A e in stanga?
1-Daca orasul A e in stanga, cel care minte va spune ca nu. Cel care spune adavarul va zice ca da. Aici te ajuta ziua. Daca amandoi zic nu, inseamna ca orasul nu e acolo. Funda?