| Clasic a întrebat:

Te afli la o intersectie de drumuri, care duc in orase diferite [ A; B ]. Trebuie sa ajungi in orasul A.
Nu stii in ce directie se afla orasul A (stanga sau dreapta). La intersectie se afla 2 oameni, unul care spune adevarul, iar altul care minte, ai voie sa pui o singura intrebare pentru a afla in ce directie mergi, Care este aceea? Funda, argumentati, good luck

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Daca ai stii de cand incerc sa aflu raspunsul laughing)
Intrebarea va fi: "Celalalt ar spune ca drumul de la stanga e corect?"
Daca drumul era corect cel care spune adevarul ar zice 'nu', iar cel care minte ar spune tot 'nu' pentru ca el stie ca cel care spune adevarul ar spune 'da'. In acest caz ar spune amandoi 'nu'.
In caz ca drumul era gresit cel care spune adevarul ar spune 'da', pentru ca asa ar spune si cel ce minte pentru a indica drumul gresit, iar cel ce minte ar spune tot 'da' deoarece cel ce spune adevarul ar spune 'nu', iar el trebuie sa minta. Astfel ar spune amandoi 'da'.
Da, stiu nu ma descurc la explicatii laughing dar sper ca ai inteles.

5 răspunsuri:
| Clasic explică:

laughing) foarte amuzant, nu stiu caruia dintre voi sa dau funda... fac ala bala portocala :s

| Mangustă a răspuns (pentru Clasic):

Lasa-ma te rog sa-ti spun de ce AndraXela13 a gresit. El/ea sustine ca stie care dintre persoane minte si care spune adevarul, insa asta nu este adevarat. Daca ai stii atunci ar fi prea usor, astfel intrebarea trebuie pusa la comun. Cand va intreba daca localitatea A e la stanga, si presupunem ca este, atunci cel ce minte va spune 'nu', iar cel ce spune adevarul, 'da', insa nestiind care minte si care nu intrebarea ce este invalida; vei primi doar raspunsuri fara folos.
Apropo, sarumana pentru funda.

| Clasic explică (pentru Mangustă):

Mai explica-mi o data te rog, ca din ce ai scris mai sus nu inteleg nimic, np happy

| Mangustă a răspuns (pentru Clasic):

Ah...pai in intrebare originala este clar specificat ca NU sti cine minte si cine spune adevarul. Daca ai sti atunci ar fi usor pentru ca l-ai intreba direct pe cel ce spune adevarul in ce parte e orasul A. Cam asta era esentialul.

| AndraXela13 a răspuns:

Il intrebi pe mincinos : " Localitatea A e la stanga?" Daca spune "Da", atunci mergi la dreapta; Daca spune "Nu", mergi in acea directie. laughing