| anonim_4396 a întrebat:

Un corp cu masa m=2 kg este urcat uniform pe un plan inclinat de lungime 5 m si inaltime 3 m, sub actiunea unei forte de 20 N, paralela cu planul. Calculati :
a) valorile componentelor greutatii corpului;
b)valoarea fortei de frecare dintre corp si plan.

dau funda. la primul raspuns

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Dorina, ca sa-ti dau un raspuns care sa-ti poata fi de folos, gandeste-te ca ai acolo un triunghi dreptunghic(planul inclinat) in care cunosti ipotenuza si o cateta. Cum exprimi valorile functiilor trigonometrice sin si cos pentru unghiul planului? La punctul b) incearca sa aplici principiul fundamental al dinamicii proiectat pe abscisa si gandeste-te ce inseamna miscare uniforma. Bafta!