| dima22 a întrebat:

A.Un corp cu masa m=4kg este ridicat uniform pe un plan inclinat cu o lungime de 5m si inaltime de 3m, cu o forta de 32 de N. Sa se calculeze coeficientul de frecare la alunecare dintre corp si plan( g= 10N/kg)
R: coeficientul de frecare la alunecare= 0, 25
b. Sa se afle masa unui corp, mentinut pe un plan inclinat fara frecari cu o forta de 320N, orientata paralel cu planul. Corpul apasa asupra planului inclinat cu o forta de 1000N. R:m= 105 kg.

2 răspunsuri:
| Domnuleeeeu a răspuns:

Si noi cu ce trebuie sa te ajutam?

| mamaluiAna a răspuns:

A) Ep = mgh = 2kg·10N/kg·2m = 40Jb) Miscarea fiind fara frecare, la jumatatea planului este jumatate din cea potentiala din varful planului:Ec = Ep/2...