| bogdan_andrei a întrebat:

Unde se vorbeste limba mandarina?

Răspuns Câştigător
| andrei_gheorghe a răspuns:

Eu credeam ca e un dialect izolat, dar, de fapt, mandarina este "chineza de baza" daca vrei...

5 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Mandarina este un dialect al limbii chineze vorbit în partea de Nord a Chinei, inclusiv în zona capitalei Beijing. Pe baza acestuia s-a realizat limba chineză modernă standard, care este promovată de guvernul chinez, cît şi de alte ţări vorbitoare de chineză (Taiwan, Singapore) ca limbă vorbită pentru toţi chinezii.

Unii lingvişti consideră Mandarina drept o limbă separată, iar chineza un grup de limbi.

| gospodini a răspuns:

Mandarina este mai mult un dialect al limbii chineze, folosind in partea de nord a Chinei. Mai multe info pe wikipedia: http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_mandarin%C4%83

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IN CHINA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

limba mandarina se vorbeste in china

nu uitati nu a intrebat ce este limba chineza a intrebat doar unde se vorbeste limba chineza. si nici ce este mai mult sau ce este de fapt sau ce este mai putin acesta mandarina.

| florina_potop a răspuns:

Mandarina este un dialect al limbii chineze vorbit in partea de Nord a Chinei, inclusiv in zona capitalei Beijing. Pe baza acestuia s-a realizat limba chineza moderna standard, care este promovata de guvernul chinez, cit si de alte tari vorbitoare de chineza (Taiwan, Singapore).