| Mccool349 a întrebat:

Am si eu o intrebare ..Cine imi spune ce limba se vorbeste in China? Eu tocmai invat chineza simplificata, dar nu stiu daca se vorbeste cea simplificata sau traditionala. Din cate am auizt eu se vorbeste,, "mandarina"?! :*

Răspuns Câştigător
| SucDeGuava a răspuns:

Da, se vorbeste chineza mandarina. Dar acum depinde de fiecare persoana. Iti dai seama ca batranii vorbesc traditionala, iar tinerii o mandarina simplificata.

3 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Da, ai auzit bine se numeste chineza mandarina.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! Da, ai inteles bine, se vorbeste chineza mandarina

| xKnDiLy214 a răspuns:

Depinde de zona din care esti. Exista multe dialecte care sunt, oarecum, asemanatore.