| sweetmih a întrebat:

URGENT TPU! Cum se face media de intrare la liceu? (CLS 9)

Răspuns Câştigător
| Dєєa a răspuns:

Sa inteleg ca esti in clasa a 8 a...deci prima data ai de dat un examen pentru admintere (il dai la tine la ascoala). Media de la examen (Romana+Mate) se va combina cu media 5-8 si pe baza a ceea ce rezulta vei putea da la un profil al unui liceu. Spre exemplu sa zicem ca ai avut media 9. 40 in 5-8 si ai luat nota 8 la romana si 7 la mate 8+7 = 15 / 2 =7. 50+9. 40 (media 5-8) =16. 90/2=8. 45 (8. 45 va fi media care va conta cand te vei inscrie la un liceu) Spre ca ai inteles.

Fundiță?

5 răspunsuri:
| andrw1929 a răspuns:

Deci toate notele tale 5-8 faci o medie. iar media din examene la romana si la mate se aduna si acum faci media si iti va da!
Succes!

| Kryss13 a răspuns:

Media de admitere este media aritmetica intre media generala la E.N. si media generala de absolvire a claselor 5-8.
Calcului mediei se face astfel:
MA=(ABS+EN):2
MA=media de admitere
ABS=media generala de absolvire a claselor 5-8
EN=media generala obtinuta la evaluarea nationala sustinuta in clasa 8

| mady9 a răspuns:

Deci aduni toate mediile 5-8 le imparti la 4, apoi sa iti notezi pe ceva rezultatul, si faci inca un calcul adica nota de la evaluarea nationala la romana adunata cu nota de la evaluarea nationala la mate si imarti la doi, apoi rezultatul il aduni cu media 5-8 de mai sus pe care ti.am spus sa o notezi si imparti la 2 si gata ai aflat media pentru intrare la liceu! sper ca te-am ajutat daca inca nu ai inteles spune-mi si o sa vedem cum te pot ajuta poate iti fac media eu happy

| mihaiatv a răspuns:

abs+en
ma=----------
ma=medie admitere
abs=media generala de absolvire a claselor 5-8
en=media generala obtinuta la evaluarea nationala