| Reek54 a întrebat:

V'ati gandit vreodata...ca poate fiecare persoana vede/aude diferit?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Să ştii că da.
De multe ori mi-am pus această întrebare şi mă miră acum faptul, că au pus-o şi alţii.
Şi sunt aproape convinsă, că mici diferenţe, aproape insesizabile, tot există.

| Laura a răspuns:

Eu când aveam vreo şapte ani credeam că, de exemplu, dacă cineva are ochii verzi, el vede lucrurile cu o nuanţă mai verde decât restul; la fel cu orice culoare. laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Hmm...cat de diferit? Iti dai seama dupa reactii. Din moment ce reactionam in acelasi mod la zgomote sau imagini, inseamna ca am vazut ( auzit ) la fel sau aproape la fel! Si daca ar exista diferente, acestea ar fi minore!
Apropo de asta, uite aici doua intrebari interesante :

http://www.tpu.ro/......urdo-muti/

http://www.tpu.ro/......niciodata/

| Flaviius87 a răspuns:

Deseori mi-am pus astfel de intrebari! foarte interesant! eu ma gandeam in special la miros: de ce percepem ca fiind frumos sau urat? de ce nu invers? de unde putem sa apreciem mirosul? banuiesc ca ne nastem cu astea, si totusi cu o educatie inversa inca de la nastere, cred ca se poate obtina ideea de miros in mod invers! ce zici?

| Ecea a răspuns:

Fiecare persoana NU.
Dar vedem/auzim diferint in functie de varsta.
La o varsta frageda vedem culorile mai aprinse, iar sunetele le putem percepe pe anumite frecvente pe care cei mai inaintati in varsta nu o pot face.
La o varsta mai inaintata culorile devin mai palide, iar auzul mai slab.
Iti recomand daca te intereseaza aceste aspecte sa vizionezi un documentar realizat de cei de la BBC se numeste Human Body. Explica toate etapele din viata unui om incepand cu un spermatozoid si terminand cu o moarte.

| Reek54 explică:

@madykitty : nu ai inteles la ce ma refer.
@Flavius : asa e, pe mine mai mereu ma macina intrebarile astea.

| Larette a răspuns:

Buna intrebare si te pune pe gandit.Adica pe mine una m-a pus si m-am dus repede pe google sa ma mai informez.hee hee

| PandaisHere a răspuns:

Desigur fiecare persoana are un punct de vedere diferit si multi aud numai ce vor... apoi mai sunt problemele d sanatate...

| Schizophrenic a răspuns:

Desigur ca m-am gandit. Dar stiintific, este demonstrat ca simturile noastre sunt foarte asemanatoare. Totusi, eu m-am gandit ca acestea ar putea fi incurcate. Spre exemlu, daca un copil este invatat de mic sa rada atunci cand ceva ingrozitor se intampla si sa se sperie atunci cand cineva face o gluma asa ar fi? Simturile noastre din nastere ar impiedica organismul sa aiba reactii diferite fata de cele din momentul aparitiei noastre pe pamant?