| PopStarInMyMind a întrebat:

Va rog ajutati-ma!
Am de facut la fizica un rezumat despre graficul miscarii si nu gasesc nimic si nici in carte nu scrie mare lucru!
Imi puteti spune
1. Ce este graficul miscarii
2. Din ce este alcatuit
3. Unde se obtine
4.Cum se face
Va rog!

1 răspuns:
| Biuka a răspuns:

Graficul miscarii este legatura matematica dintre distanta si timp.
Acesta se foloseşte la determinarea distanţelor parcurse de un mobil care are o viteza dată, la anumite intervale de timp.Astfel fara a se efectua un calcul matematic se poate obtine distanta care o parcurge un mobil.
Graficul mişcării a aparut ca o necesitate a studierii miscarii unui corp sub forma unei reprezentari grafice
Se foloseste un sistem de doua axe de coordonate perpendiculare intre ele, una fiind axa timpului iar cealaltă axa distantelor.
Scara numerica se obtine alegand convenabil unitatea de timp si unitatea de distanta pe cele doua axe. Aceasta ne poate ajuta la obtinerea graficului pe o suprafata data.

Graficul miscarii rectilinie uniformă d = v x t este o linie drepta care trece prin origine.
Dacă un mobil se află in stare de repaus, graficul miscării este o linie dreapta paralelă cu axa timpului.
Graficul miscarii este important deoarece se poate determina distanta parcursă de mobil la anumite momente aleatoare, fara a face calcule matematice dacă se alege o scară numerică corespunzatoare

Ti-am dat mai multe. Sper sa-ti fie de folos kiss