| tybyyy a întrebat:

Va rog frum sa ma ajutati am laptop placa video Nivida GeForce G105M 512Mb intel core duo 4 gb ram DDR3 si imi frameaza(sacadeaza) jocuri precum GTA4 dar mai sunt si altele dar in spceail GTA4 ce pot face am auzit ca la laptop placa video este lipita de placa de baza la laptopul meu este lipita poate o schimb ceva si daca merge schimbata dati-mi si mie exemple de placi? va rog ajutor laptopul meu se numeste ACER ASPIRE 5738 ZG

4 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

In primul rand gta 4 merge bine pe procesoarele quad (al tau fiind dual). Nu stiu daca e de la placa video. Nu e o regula cu placa video lipita de placa de baza, dar e posibil sa fie integrata.

| JaJe a răspuns:

Deci, eu detin un laptop cu placa video dedicata Ati radeon HD5650 care este ceva peste nVidia GeForce G105M, Tine cont ca la GTA 4 ai nevoie de un calculator FOARTE FOARTE Puternic, abia imi merge si mie bine la medium cu 20fps-uri GTA 4, in cazul tau ar trebui sa poti juca la rezolutii MINIME ca sa-ti mearga bine, Cat despre schimbat placii video sau ce spui tu acolo, nu se poate, poti schimba doar Memoria RAM (adica sa adaugi daca mai ai slot-uri libere) Sa schimbi Procesorul (sunt foarte scumpe) sa schimbi HDD-ul, si Bateria. Placa Video nu, Este integrata cu placa de baza a laptop-ului.
PS: Laptop-ul meu este ACER ASPIRE 5740G

| fauron35 a răspuns:

Eu am jucat saints row 2 si e misto

| tybyyy explică:

Si ca sa mai adaug procesoare costa bani? o sa incerc sa il joc si cu rezolutie la minim chiar dack se vede praff poate nu mai frameazawinking mersi