| Theea_8516 a întrebat:

Va rog putin ajutor! Stiti ce inseamna " mojito "?

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Mojito este un cocteil tradițional cubanez, care a devenit popular la sfârșitul anilor 1980.
Un Mojito se prepară tradițional din cinci ingrediente: rom, zahăr (sau suc de trestie de zahăr), limetă, sifon și mentă[1]. Combinația dintre dulceață și prospețime citricî și aroma de mentă maschează gustul puternic de rom și l-a transformat într-un cocteil de vară popular. Multe hoteluri din Havana adaugă și Angostura pentru a tăia dulceața din Mojito; deși o variațiune populară, nu este versiunea originală creată în La Bodeguita del Medio[1].

Pentru a prepara un Mojito, sucul de la o limetă este adăugat peste zahăr și mentă, într-un pahar înalt. Amestecul este zdrobit repede. Se adaugă gheață fărâmițată, apoi romul și sifonul.
Sursa:Wiki
Bafta!

| Paprik a răspuns:

Este un coctail cubanez cu rom si alte ingrediente happy

| Paprik a răspuns:

Timp de preparare:
5 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
frunze de menta
o lingura de zahar
50 ml rom alb
sucul de la o jumatate de lamiie
apa minerala

Mod de preparare:
Frunzele de menta se freaca bine cu zaharul intr-un pahar inalt. Se stoarce lamiia peste menta si se adauga rom si apa minerala. Totul se amesteca bine si se pune gheata

| Naiky3Run4 a răspuns:

Salut, mojito este de fapt o bautura care nu-foarte-puternic din cinci ingrediente: rom alb, zahăr (în mod tradiţional de zahăr suc de trestie de zahăr), suc de lămâie, apa minerala si menta.

uitate aici http://en.wikipedia.org/wiki/Mojito

| Adda97 a răspuns:

Mojito este un cocteil tradițional cubanez, care a devenit popular la sfârșitul anilor 1980.

Un Mojito se prepară tradițional din cinci ingrediente: rom, zahăr (sau suc de trestie de zahăr), limetă, sifon și mentă[1]. Combinația dintre dulceață și prospețime citricî și aroma de mentă maschează gustul puternic de rom și l-a transformat într-un cocteil de vară popular. Multe hoteluri din Havana adaugă și Angostura pentru a tăia dulceața din Mojito; deși o variațiune populară, nu este versiunea originală creată în La Bodeguita del Medio[1].

Pentru a prepara un Mojito, sucul de la o limetă este adăugat peste zahăr și mentă, într-un pahar înalt. Amestecul este zdrobit repede. Se adaugă gheață fărâmițată, apoi romul și sifonul.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Mojito.jpg

| FunnyLoOVe a răspuns:

''mojito'' este denumirea unei bauturi tari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o băutură din rom alb, sirop din trestie de zahar, lamaie verde, apa minerala, gheata si menta.

| Theea_8516 explică:

Va multumesc! Dar despre inghetata cu mojito ce stiti?