| JIJ a întrebat:

Viitura Dunarii va veni si in Romania, ce se va intampla cu barajul Portile de Fier? se va crapa sau se va face o "super cascada"?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La Portile de Fier exista niste imense lacuri de acumulare care sunt golite inainte de viitura si pe care Dunarea le va umple la loc, odata cu viitura.
Lacurile alea sunt foarte utile pentru ca preiau o mare parte din debitul Dunarii.

| Eugeniusu a răspuns:

Pai asta ...Lucia Varga declara ca autoritatile romane sunt vigilente in privinta inundatiilor pe Dunare: "Ne pregatim si noi pentru a tranzita unda de viitura. In acest moment, insa, debitele sunt in limite normale, 7.500 de metri cubi pe secunda, o crestere de circa 200 de metri cubi pe secunda in fiecare zi. Din informatiile pe care le avem pana in acest moment, n-ar trebui sa avem debite mai mari decat cele din aprilie, in jurul datei de 13-14 iunie, cam atunci este prognozata unda de viitura in Romania, dar trebuie sa fim totusi vigilenti, pentru ca se mai prevad unele precipitatii in jurul datei de 10-11 si va depinde foarte mult debitul Dunarii si de aceste precipitatii". Deci nu este nimic grav', nimic nu crapa. laughing. Sper ca te-am ajutat, funda? happy

| Eugeniusu a răspuns:

Pai asta ...Lucia Varga declara ca autoritatile romane sunt vigilente in privinta inundatiilor pe Dunare: "Ne pregatim si noi pentru a tranzita unda de viitura. In acest moment, insa, debitele sunt in limite normale, 7.500 de metri cubi pe secunda, o crestere de circa 200 de metri cubi pe secunda in fiecare zi. Din informatiile pe care le avem pana in acest moment, n-ar trebui sa avem debite mai mari decat cele din aprilie, in jurul datei de 13-14 iunie, cam atunci este prognozata unda de viitura in Romania, dar trebuie sa fim totusi vigilenti, pentru ca se mai prevad unele precipitatii in jurul datei de 10-11 si va depinde foarte mult debitul Dunarii si de aceste precipitatii". Deci nu este nimic grav', nimic nu crapa. laughing. Sper ca te-am ajutat, funda?