| anonim_4396 a întrebat:

Pentru o saptamana am fost detasat la barajul de pe Dunare, portile de fier, nu lucram decit 2 ore pe zi, in zile in care am stat in Severin mi-am facut o prietena care mi-a zis ceva ce n-am mai intalnit pana acum, mi-a zis si chia m-a intrebat daca este normal sa i se para mai bine atunci cand se masturbeaza decit cind face sex? nu s-a referit numai la mine mi-a spus ca dupa orice parttida de sex ea se masturbeaza, n-am stiut ce sa-i raspund, ma puteti ajuta? o sun sa-i spun daca este normal sau nu, i-am promis

Răspuns Câştigător
| manuela22 a răspuns:

Din ceea ce spun specialisti este bine sa te masturbezi ca cica eliberezi tensiunile dar din cate stiu eu cica asta este bine cand nu ai o viata sexuala activa dar daca ea are nu cred ca e asa bine pentru ca nu stiu ce senzati are ea dar nimic nu se compara cu mangaierile partenerului preludiul si toate astea.nu cred ca asa bine daca ea se masturbeaza dupa contactul sexual. sfatul meu ar fi sa ceara ajutorul unui speialist

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se intampla la femeile care fac abuz de masturbare in adolescenta. Ajung sa nu mai poata avea orgasm vaginal ci numai clitoridian si ajung sa fie atat de dependente de propriul lor ritm incat nu pot avea orgasm decat masturbandu-se singure (adica nu reusesc nici daca un partener le stimuleaza clitorisul). Este o forma de frigiditate foarte frustranta pentru femeie si pentru partenerul ei care trebuie sa accepte faptul ca nu-si satisface partenera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu motiv ca traieste mai intens si se simte mult mai bine cind actul sexual in sine este desfasurat mai la suprafata.Se pare ca excitatia la ea nu este declansata de penetrare ci de frecarea clitoristului si poate o penetrare de suprafata.Deci actul sexual in sine trebuie sa decurga incet, foarte incet cu un preludiu prelungit mult, poate si oral si cu frecarea clitoristului in nenumarate ori cu capul penisului.