| omgxlykexrawr a întrebat:

Voi stiati ca Iisus nu s-a nascut in decembrie ci in iunie?
Potrivit simularii virtuale, "Steaua de Craciun", care i-a calauzit pe cei trei magi la ieslea din Bethleem in care se afla Iisus, ar fi fost de fapt o aliniere spectaculoasa a planetelor Venus si Jupiter. Astronomii australieni sustin ca fenomenul se putea petrece doar in luna iunie. Astrele ceresti s-ar fi apropiat atat de mult, incat pamantenii de acum 2.000 de ani, le-au perceput "ca un singur far luminos", deasupra Tarii Sfinte.

Răspuns Câştigător
| BuBuMtti a răspuns:

Oau ...interesant

7 răspunsuri:
| Shery a răspuns:

Stiam ca nu s-a nascut in decembrie, dar nu stiam ca in iunie...

| mmary a răspuns:

Am citit si eu un articol despre asta...insa nu stiu ce sa cred...ar trebui sa stea in banca lor si sa nu mai caute lucruri care pot fi demonstrate stiintific.pentru nimic Dumnezeiesc nu este stiintificstraight face. ar trebui pur si simplu sa credem ce ne zice Bbibliastraight face

| Amy a răspuns:

Eu nu cred ca steaua a fost un fenomen stiintific, ci ceva "divin". dar in acelasi tim nu cred ca Isus s-a nascut in decembrie, ci pe o data pe care nimeni nu o stie

| ileanaadrianastan a răspuns:

Conform Apocrifelor, Jeshua s-a nascut in ziua de 26 martie. Iar Mesia al evreilor trebuie sa se nasca de Tisha beAv, adica la finele lunii iulie sau inceputul/mijlocul lunii august (functie de calendarul ebraic). Doliul de Tisha beAv va deveni o sarbatoare in vremurile mesianice. Dar este o sarbatoare pentru judeo-sionistii care considera ca Mesia e-n fiecare dintre ei. Numai ultraortodocsii judei mai postesc in aceasta zi. Dar numarul lor e din ce in ce mai mic.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Conform Apocrifelor, Jeshua s-a nascut la 28 martie (Nisan), iar Mesia ebraic trebuie sa se nasca in ziua de 9 Av, adica prin iulie-august. Din acest motiv, judeii nu cred ca Iisus a fost Mesia si nici fiul lui D-zeu. D-zeu este, in credinta judeilor (care va deveni a intregii Omeniri), un Spirit Unic, nicidecum o Treime. Acest Spirit nu poate avea fii humanoizi. Credinta crestina este condamnata la disparitie. Ca si celelalte credinte religioase nesanatos si dureros de idolatre.

| radudavid63 a răspuns:

O minciuna creata doar pentru a te indeparta de Hristos!(IMPORTANT:Aceast este parerea mea nu o lasati sa va influenteze ca doar Hristos zice:"Nimeni nu trebuie silit sa vina la mine' si tot el "sta la usa sufletului si bate, chiar daca nu ii raspunde nimeni" )
Doar parerea unui copil de 12 ani despre care nu se poate zice ca nu este informat.

| omgxlykexrawr explică:

Oricum o sa sarbatoresc si in iunielaughing