| chipangelic a întrebat:

Vreau mai multe rete de prajituri incercate de voi...si bune? funda.

Răspuns Câştigător
| love156471 a răspuns:

Buna! uite iti dau cam ce am facut eu. au iesit extraordinare. sper sa iti placa. Prajitura cu nuci si cacao: 6 oua;
180 g (6 linguri) zahar;
50 g cacao;
2 pahare cu nuci macinate;
20 g (1 lingura) faina;
100 g unt.
1. Se freaca ouale cu zaharul pana cand se omogenizeaza.

2. Compozitiei i se adauga cacao dizolvata in putina apa calda, apoi nucile macinate, faina si untul si se amesteca bine.
3. Se unge tava cu unt si se toarna compozitia.
4. Se da la cuptor in baie de apa.
5. Se incearca cu un pai daca prajitura este coapta.

Albinita:pentru aluat:
1 ou, 30 g untura sau 40 g unt,
1 lingurita de bicarbonat de sodiu,
2 linguri de miere, 2, 5 linguri de lapte,
150 g zahar, 450 g faina defoitaj
pentru crema:
200 g unt, 200 g zahar,
1 pachet de zahar vanilat,
200 ml lapte, 1, 5-2 linguri de gris,
gem de coacaze sau de zmeura
1. Ouale se amesteca cu grasimea, bicarbonat de sodiu, miere, lapte si zahar si se fierb pe aburi. Se adauga faina si se framanta pe planseta.
2.Aluatul se imparte in 4 parti, se lasa sa stea 1/2 ora si se coc pe fundul tavii unse 4 foi subtiri, aurii. Se prepara crema din lapte si gris: se fierbe grisul in lapte, iar cand se raceste se amesteca cu zahar vanilat si cu untul frecat cu zahar.
3. Prima foaie se unge cu jumatate din crema, se pune a doua foaie care se unge cu gem de fructe, se asaza a treia care se unge cu crema, apoi a patra.
4. Se preseaza, se presara cu zahar pudra. A doua zi se taie in felii lunguiete.

bine cam atat sper sa te ajute

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu am facut tiramisu, si mi-a iesit buncica happy

| EvangelineDS a răspuns:

Chec
cozonac
placinta cu branza
prajituri cu crema de ciocolata

ps daca te apuca pofta de prajituri in miez de noapte sa nu iti faci mai bine iti iei de la magazin [daca iti faci noaptea iti iese un dezastru]

| mazzylazzy a răspuns:

Buna pai iti voi da 2 prima:
1.Biscuiti cu unt
2.Trufe cu ciocolata

2.TRUFE CU CIOCOLATA