| Korman a întrebat:

Vreu sa particip la un concurs de fizica, in care trebuie sa fac o macheta functionala.Idei?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AnnonomusAnonimusAnonimus2013 a răspuns:

Depinde de clasa, daca esti in 5-8 poti sa ii face o amcheta in care sa se reflecte miscarea unui corp sau un aparat care sa produca lumina [ex: conectezi un bec la 2-3 lamai/cartofi], daca esti in liceu poti sa ii faci o macheta prin care sa reflecte forta de frecare [doua obiecte identice care cand sunt frecate intre ele sa se blocheze si frecarea sa nu fie posibila] sau poti s aii faci din doi magneti o realitate prin care sa arati forta de atractie a acestora.

| cr127y a răspuns:

Incearca sa faci o elicie de vant care

| Korman explică (pentru cr127y):

Poti continua idea?

| AnnonomusAnonimusAnonimus2013 a răspuns (pentru Korman):

Poi in clasa a 9 a poti sa ii faci un proiect despre frecare ca asta e una din principalele lecti din clasa a 9 a de la fizica si eu sunt a 9a, ai mai putea sa faci ceva despre forta de miscare, sa arati cum un corp se opune fortei de miscare, dar pentru asta ar trebui sa ii inveti si sa te si ajute cineva ca nu poti sa ii faci asa fara sa stii ce anume cel mai bine ar fi sa intrebi pe cineva care a mai fost la o olimpiada de genul asta si el va sti ce sa iti zica sa faci si cumwinking

Întrebări recente