| Ancuta7878 a întrebat:

Ziceti-mi plss caracteristicile : Trandafirului. Lalelei. si alte flori care le stiti. Multumesc:* funda

1 răspuns:
| Rosaria a răspuns:

Caracteristici in ce sens? Ca poti scrie romane despre flori. Trandafirul este o floare care creste destul de mare, in tufă sau cu o tulpina inalta, depinzand de specie. Simbol national al Marii britanii, este bine-cunoscut pentru faptul ca are spini. Trandafirul rosu este simbolul dragostei, cel alb al puritatii, dar ai putea cauta pe google sau in alta parte semnificatia florilor. Are un parfum aparte, care este pe placul multor oameni. Este genul de floare pe care vrei sa i-o faci cadou unei persoane speciale. Daca vrei sa il cresti, este o floare in special de gradina, dar exista "culturi" specializate, in sere. Nu cred ca nu i-ar placea in casa, dar in gradini e gasit cu precadere. Poate fi altoit. Exista dierse specii, printre care se numara si trandafirul salbatic, cunoscut si sun numele de maces, trandafirul de dulceata, care are florile mai mici, multe si rosii, din cate stiu eu, sau trandafirul japonez, dar care este o planta aproape complet diferita, si e planta decorativa pentru ghiveci. Singura culoare pe care nu o poate avea un trandafir in mod natural este albastru.
Laleaua este o floare de primavara, care se inmulteste prin bulbi. Este adesea intalnita in gradini. Poate fi usor recunoscuta dupa floarea ei in forma de cupa, tija subtire si frunzele lungi, late si lucioase. Poate avea diverse culori, cele mai comune fiind rosu, galben, iar altele foarte apreciate sunt cele negre, albe, violet sau alte culori. Este floarea nationala a Olandei, care e numita si "Tara Laleleleor". In general, are cate o singura floare pe tulpina, dar exista si specii cu mai multe flori. Are o aroma placuta, dar subtila. Facuta cadou, este i general apreciata, si, in opinia mea, este un simbol al delicatetei si bunului-gust.
Sper ca asta e ceea ce cautai si ca te-am putut ajuta.