| мιcυтѕαααα a întrebat:

Ziceti-mi va rog, submultiplii metrului, multiplii metrului, submultiplii litrului, multiplii litrului, submultiplii kilogramului, multiplii kilogramului, unitatile de masura mai mici decat o zi si mai mari decat o zi. Stiu ca am postat intrebarea asta de trei ori da' n-am primit raspunsuri clare. Am primit tot felul de prescurtari...etc. Dati raspunsuri clare si care sa fie intelese. Multumesc! Daca mai dati raspunsuri aiurea nu primiti funda! Multumesc!

2 răspunsuri:
| мιcυтѕαααα explică:

Scuze, ca am postat! Am primit deja raspuns la celelalte!

| bbyyyyyyyy a răspuns:

Metru : Multipli : Dam [decametru, de 10 ori mai mare], Hm [de 100 de ori mai mare, Hectometru], Km [Kilometru, de 1000]
Submultiplii: Dm [ decimetru, de 10 ori mai mic ], Cm[centi metrul de 100 ori mai mic], Mm [milimetrul de 1000 ori mai mic.

Litrul : Este la fel ca la metru numai ca in loc de "m" de la metru pui ""L" de la litru. Ex: Dam[metru]= Dal [litru] Si asa la toate.

Kilogram: Aici este de fapt "gram" cu multipli si sub multipli. Si de la gram la fel faci ca la litru. Kilogram este un multiplu ca si Kilometru. Dar la aceasta categoriie mai este Chintal [Q] si Tona [t]. Q si t sunt mai mari decat kilogramul.

Ziua : mai mici :Ora, secunda., Mai mari : Saptamana, Luna, Anul, Deceniul [ 10 ani ], Secolul [ 100 ani], Mileniul [1000 ani ]