| pinkobsession a întrebat:

Imi ziceti si mie va rog multimplii si submultiplii: kg ( kilogramului), l ( litrului), m ( metrului). Dau funda promit...

Răspuns Câştigător
| Raducu1 a răspuns:

Pentru kilogram:

miligram
centigram
decigram
gram
decagram
hectogram
kilogram
chintal
tona
Pentru litru:
picolitru
nanolitru
microlitru'
mililitru
centilitru
decilitru
litru
decalitru
hectolitru
kilolitru
megalitru
gigalitru
terralitru
Pentru metru e ca la litru doar ca in cuvinte inlocuiesti litru cu metru.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În orice carte de aritmetică se găsesc aceste date. De ce nu le cauţi şi singur, să le analizezi, să le înveţi şi să le ştii pentru totdeauna.

| BSM a răspuns:

Miligram=mg centigram=cg decigram=dm gram=g decagram=dag hectogram=hg kilogram=kg vagon=cu tona=t

Milimetru=mm centimetru=cm decimetru=dm metru=m decametru=dam hectometru=hm kilometru=km

mililitru=ml centilitru=cl decilitru=dl litru=l decalitru=dal hectolitru=hl kilolitru=kl

Funda?