| мιcυтѕαααα a întrebat:

Ziceti-mi va rog, submultiplii metrului, multiplii metrului, submultiplii litrului, multiplii litrului, submultiplii kilogramului, multiplii kilogramului, unitatile de masura mai mici decat o zi si mai mari decat o zi. Nu imi ziceti cat este fiecare cum mi-a zis... nu stiu cine de aici... Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ToxxicSmile a răspuns:

Submultiplii mertului: decimertu, centimertu si milimertu
multiplii metrului: decametru, hectomertru si kilometru
submultiplii litrului: decilitru, centilitru si mililitru
multiplii litrului:decalitru, hectolitru si kiloliru
submultiplii kilogramului: hectogram, decagram, gram, decigram, centigram si miligram
multiplii kilogramului:quintalul, tona si vagonul

unitatile de masura mai mici decat o zi: ora, minut, secunda
unitatile de masura mai mari decat o zi : saptamana, luna, an, deceniu, secol, mileniu

spar ca te-am ajutat

13 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

MiliX,centiX,deciX,X,decaX,hectoX,kiloX
X=litru,metru,gram
Gramul e unitatea principala in categoria sa, nu kilogramul. Mai mult decat kilogram este tona (1000kg) si vagonul.
Mai mari : saptamana, luna, an, deceniu, secol, mileniu
Mai mici : Ore, minute, secunde, milisecunde, nanosecunde, astea sunt o gramada, nu ar conta...

| wintage a răspuns:

Aha... m-am obisnuit cu sensul ironic al afirmatiei...

| мιcυтѕαααα explică:

Wintage, cata minte poti sa ai!

| wintage a răspuns (pentru мιcυтѕαααα):

Spre deosebire de altii care cauta pe net, eu le scriu din cap. Asa ca mai pune mana pe carte si mai vorbim.

| мιcυтѕαααα explică (pentru wintage):

Eu am folosit expresia ''cata minte poti sa ai!'' intr-un sens bun. Nu am vrut sa te supar.

| мιcυтѕαααα explică:

Mersi ToxxicSmile!

| мιcυтѕαααα explică:

Nu-i nimic, MissOnisca! Apreciez si raspunsul tau!

| Outspoken2 a răspuns:

Toti ati mia uitat ceva la multipli kg!winking mai sunt si qintalul(cu) si tona (t).tonguetonguetonguetonguetongue

| laryssaxd1 a răspuns:

Submultiplii metrului : decimetri, centimetru si milimetru.
Multiplii metrului : decametru, hectametru si kilometru.
Submultiplii litrului : decilitri, centilitri si mililitri.
Multiplii litrului : decalitri, hecolitri si kilolitri.
Submultiplii kilogramului : hectogram, decagram, gram, centigram si miligram.
Multiplii : qintal si tona.
Unitatile de masura mai mici decat o zi : ora, minutul, secunda, milisecunda si nanosecunda.
Unitatile de masura mai maridecat o zi : saptamama, luna, an, deceniu, secol si mileniu.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta! fundita?batting eyelashes

| laryssaxd1 a răspuns:

TheDarkAngelKid nu se mai pune Kg pentru ca intre multipli si sub multipli se afla Kgwinking logicwinking

| Didi908 a răspuns:

Multiplii metrului sunt:
decametrul (dam), hectometrul (hm) şi kilometrul (km).

Submultiplii metrului sunt:
decimetrul (dm), centimetrul (cm) şi milimetrul (mm).
Multiplii litrului sunt:
decalitrul (dal), hectolitrul (hl) şi kilolitrul (kl).

Submultiplii litrului sunt:
decilitrul (dl), centilitrul (cl) şi mililitrul (ml).
t
cu
kg
hg
dag
g
dg
cg
mg
la celelalte numai stiu! SCZ big grin

| ToxxicSmile a răspuns:

Unitatile de masura mai mici decat o zi: ora, minut, secunda happy