| biosh97 a întrebat:

Am acest cont pe TPU de doar cateva zile. Poate sa imi explice cineva totul despe puncte (cum le castig, la ce imi folosesc, etc)? Si cum se da fundita?

Răspuns Câştigător
| hideaway a răspuns:

Citește copy-paste-ul acesta:
"Dacă ești logat și oferi răspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, câștigi puncte și prin voturile primite pentru răspunsurile tale. Trebuie să ai în vedere faptul că și pe TPU calitatea primează - cu cât răspunsul pe care îl dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (și cotat că atare de către ceilalți utilizatori), cu atât vei primi mai multe puncte pentru acel răspuns.
pentru postarea unui răspuns (aprobat) veți primi 50 de puncte;
pentru postarea unei întrebări nu se mai oferă niciun punct și nici pentru votarea răspunsurilor postate de altcineva;
atunci când un răspuns este ales câștigător, cel care l-a postat primește 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se oferă câte un punct.
De asemenea, se acordă puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un răspuns:
primul răspuns postat pentru o întrebare valorează 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea răspuns - 10 puncte."
Sursa "Întrebări Frecvente"
Funda,
în dreptul fiecărui răspuns este o panglică portocalie (gri). Pe ea scrie „1", și dedesubtul ei scrie „ Declară răspunsul câștigător". Când vei apăsa pe acea panglică o să te întrebe următorul lucru: „Ești sigur că vrei să alegi răspunsul ca fiind câștigător?", iar tu apeși „OK", dacă ești sigur.
Atenție! Ai decât 5 zile la dispoziție!
PS: Celui care i-o vei da, va primi 100 de puncte!
Noroc.

1 răspuns: